Ege Haberleri

  “Kirpiyi durdurma askeri vurdurma”

  Elif DEMİRCİ / İZMİR (DHA)
  27.09.2012 - 09:53 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü, kurduğu bombalı tuzaklarla katliam yaparken, asker ve polisin mayınlı tuzaklardan korunması için geliştirilen ‘kirpi’ üretimi durdu.

  Terör örgütü, Gaziantep ve Bingöl'ün ardından en son Tunceli'de kurduğu bombalı tuzaklarla katliam yaparken, asker ve polisin mayınlı tuzaklardan korunması için geliştirilen ‘kirpi’ üretimi durdu. İzmir'in Pınarbaşı Semti'ndeki BMC fabrikasında çalışan bin 600 işçi, beş aydır maaş alamıyor. İşçiler, “Kirpiyi durdurma askeri vurdurma” sloganıyla eylem yaptı.
  Mayınlı saldırılara karşı ordunun en güvendiği aracı olan zırhlı taşına aracı kirpinin üretimi durdu. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın asker ve polisin mayınlı tuzaklardan korunması için 2009 yılında açtığı ‘kirpi’ yapımı ihalesini kazanan BMC firması, 468 aracın teslimatını yapamadı. 200 araç daha yapması gereken fabrika, 10 gün önce üretimi tamamen durdurdu. Beş aydır toplam 2 bin 350 lira maaş alan işçiler, İzmir'in Pınarbaşı'ndaki fabrikası önünde eylem yaptı. Üretimde görev alan bin 600 işçiden yaklaşık 500'ünün katıldığı eylemde üzerinde “Kirpiyi durdurma askeri vurdurma”, “Jete var da işçiye yok mu”, “İşimiz kirpi, gücümüz işçi”, “BMC bizimdir, bizim kalacak”, “İnsana sevgi emeğe saygı” yazılı pankartlar açtı ve “Yönetim istifa” diyerek, slogan attı.

  ÖDEME PLANI İSTEDİLER
  Türk İş 2. Bölge Başkanı Hüseyin Karakoç'un da katıldığı eylemde konuşan Türk Metal Sendikası İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Halil İbrahim Tosun, holdingin mali ve ekonomik sorunlardan kurtulması finansal darboğazı aşması için işçinin her türlü fedakarlığı yaptığını, beş ayda bir işçiye parça parça toplam 2 bin 350 lira para verildiğini, üretimin durduğunu, yönetimin yedek parça alamadığını belirterek, ödeme planı için cuma gününe kadar bekleyeceklerini, çözüm bulunmazsa pazartesi günü holdingin İstanbul Levent'teki yönetim binası önünde eylem yaparak, seslerini duyurmaya çalışacaklarını söyledi.

  “Kirpiyi durdurma askeri vurdurma”

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı