Ege Haberleri

  Kick Boks'un sultanı

  İZMİR (DHA)
  29.03.2016 - 11:50 | Son Güncelleme:

  Türkiye Kick Boks Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Üniversiteler Kick Boks Şampiyonasına katılan İzmir Üniversitesi öğrencisi Eda Gökdoğan, 52 kg Low Kick kategorisinde Türkiye ikincisi oldu.

  Kick Boksun sultanı

  Muğla’nın Marmaris ilçesinde 68 üniversiteden 600 sporcunun katılımı ile yapılan Türkiye Üniversiteler Kick Boks Şampiyonasında, İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Eda Gökdoğan ikincilik madalyası kazandı. 12 yaşında ashihara karate, wushu sanda ve tekvando ile başladığı spor kariyerini, kick boks alanından elde ettiği madalyalarla taçlandıran Eda, 2014 yılında ise 48 kg K1 kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu. Daha sonra İspanya’ya giden genç sporcu, buradan da Avrupa ikinciliği kazanarak döndü. Kendisi gibi dövüş sporu ile ilgilenen ikiz kardeşi Seda ile ’korkusuz ikizler’ olarak anıldıklarını hatırlatan Eda, Avrupa’da milli takım forması giyerek en büyük hayallerinden birini gerçekleştirdiğini dile getirdi.

  O dönemlerde milli sporcu olduktan sonra dövüş sporlarını bırakmayı planladığını belirten Eda, Dikey Geçiş Sınavına (DGS) hazırlandığı 2015 yılında spora ara verdi. Gazi Üniversitesinde, iki yıllık bir bölüm olan Radyo ve Televizyon Programcılığı eğitimi alan ve DGS ile birinci tercihi olan İzmir Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümüne yerleşen Eda, mezun olduktan sonra ise spor spikeri olmayı hedeflediğini söyledi.

  Eda, kendisini başarıya götüren süreçte yalnız olmadığını sözlerine ekleyerek, antrenörleri Şahin Eroğlu, Umut Norgaz ile Bülent Yağcı’ya destekleri için teşekkür etti.

  52 Kg Low Kick kategorisinde rakiplerini geride bırakarak Türkiye ikincisi olan genç sporcunun başarısından gurur duyduklarını ifade eden İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, "Eğitim yaşamının yanı sıra sporda elde ettiği başarılarla da öne çıkan Eda’nın bu zaferi tüm öğrencilerimize örnek olmalı" dedi. Rektör Erciyeş, başarılı sporcuyu ve İzmir Üniversitesi Kick Boks Antrenörleri Yeliz Koblay ve Ali Osman Çapur’u tebrik ederek plaket takdim etti.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı