Ege Haberleri

  Kenya’dan Egeli işadamlarına çağrı

  İZMİR, (DHA)
  16.07.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın ve Libya İş Konseyi Başkan Yardımcısı A. Kadir Ferahlı’nın ev sahipliğinde 4 günlük inceleme gezisi gerçekleştiren Kenya Büyükelçisi Kiema Kilonzo, Egeli işadamlarını ülkesine davet etti.

  İzmir’de iş adamları ile bir araya gelen, fabrikaları ziyaret eden ve gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Kilonzo, Kenya’nın 44 milyonluk genç nüfusu ile hızla gelişen bir ülke olduğunu belirterek, Doğu Afrika’nın lojistik, finans ve idare merkezi olduklarını söyledi. Kenya’nın ABD ile de serbest ticaret anlaşması olduğunu, Afrika ülkelerine de ihracat için önemli bir kapı işlevi gördüğünü dile getiren Kilonzo, "Kenya, Türkiye için potansiyel bir pazar. İnşaat, mobilya, tekstil, gıda başta olmak üzere her alanda işbirliği yapma imkanı var. 2012 yılında petrol de bulundu. Kenya, Afrika kıtasında en iyi yatırım yapılabilecek 7 ülke arasında yer alıyor. Kenya’da üretilen ürünler ABD ile ticaret anlaşmamız olduğu için sıfır gümrükle ABD’ye gidiyor. Kenya ile 350 milyonluk pazara iş yapma imkanı var. Egeli işadamları bu fırsatı değerlendirmeli. İşadamlarına kapımız sonuna kadar açık. Gelsinler, iş yapsınlar hep birlikte kazanalım" dedi.

  "KENYA FIRSATINI DEĞERLENDİRİN"

  Kenya’da kapıda vize verildiğini ve Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan her gün bu ülkenin iki merkezine uçak seferi yaptığını belirten DEİK Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın ise, Kenya’nın her alanda işadamlarına fırsatlar sunduğunu söyledi. Kenya’nın lojistik ve nüfus avantajına sahip olduğunu, bu ülke ile birlikte 350 milyonluk bir pazara ulaşılabildiğini vurgulayan Taşkın, "Kenya, her yönüyle farklı bir ülke. Her alanda iş yapabilirsiniz. Turizm imkanlarından yararlanabilirsiniz. Resmi dili İngilizce. Siyasette yüzde 40 kadın kotası var. Kadın ve Müslüman dışişleri bakanına sahip. Sürekli gelişen ve büyüyen bir ülke. Egeli işadamları bu fırsatlardan yararlanmalı" dedi.

  İSTİKRARLI BİR ÜLKE

  DEİK Libya İş Konseyi Başkan Yardımcısı A. Kadir Ferahlı ise Türkiye için Libya, Irak ve Suriye pazarının ne yazık ki kapandığına dikkat çekerek, Kenya’nın yeni bir pazar olarak değerlendirebileceğini kaydetti. Kenya’da uluslararası bankacılık sisteminin çalıştığını, asgari ücretin 100 dolar seviyesinde olduğunu anlatan Ferahlı, istikrarlı bir ülke olan Kenya’da yatırımın da rahatlıkla yapılabileceğini vurguladı.

  Kenya’da, müteahhitlik ve inşaat sektörü, yenilenebilir enerji, mısır ve ayçiçeği yağı, çay ve kahve paketleme tesisi, organik tarıma dayalı sanayi, tavuk ve yumurta üretim tesisi, tıbbi malzeme, ilaç ve hijyenik ürünler, ekmek ve pasta fırını alanlarında işbirliği yapılabileceği vurgulandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı