Ege Haberleri

  Kemeraltı’na ortak aranıyor

  İZMİR (DHA)
  02.09.2015 - 15:41 | Son Güncelleme:

  TARİHİ Kemeraltı Çarşısı’nın kalkınması için kurulan Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş. (TARKEM) 3 yıl süren çalışmaları sonucu planlama aşamasını bitirdi, sıra icraata geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri, esnafa ve tüm vatandaşlara proje uygulama şirketlerine ortaklık çağrısı yapacaklarını söyledi.

  Kemeraltı’na ortak aranıyor

  Arkeolojik SİT alanı olan bu bölgeyi canlandırmak için kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin eş güdüm halinde çalışması gerektiğini vurgulayarak, kendilerinin de özel sektör olarak ellerini taşın altına koyduklarını belirten Sivri, “Bugüne kadar konuyla ilgili çok sayıda kurum ve kuruluşla işbirliğimiz oldu. Pek çok kurumu İzmir Tarih Projesi’yle ilgili bilgilendirdik, aktif olarak rol almalarını sağladık” dedi.

  Ön projeler tamam

  Bu dönemde pek çok analiz, rapor ve değerlendirme çalışmaları hazırladıklarını ve tüm kurumları ortak bir strateji etrafında birleştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Sivri, “Artık planlama aşaması bitti. Şimdi icraat zamanı” diyerek, İYTE ve Dokuz Eylül Üniversitesi ile yaptıkları çalışmalar doğrultusunda Havralar Bölgesi ve Anafartalar Caddesi’nde projeler üretildiğini dile getirdi.

  Tüm kesimlere davet

  Ön projelerin ekonomik fizibiletelerini de hazırlatacaklarını, bu doğrultuda finansman kaynaklarını araştıracaklarını ve yurtiçi-yurtdışı fon kaynaklarına başvuracaklarını söyleyen Sivri, “Bu aşamada hem ortaklarımıza, hem yerel esnafımıza, hem de öncelik İzmirliler olmak üzere tüm vatandaşlarımıza proje uygulama şirketlerine ortak olma çağrısı yapacağız. Bölgenin SİT alanı üzerinde olması, çok mülkiyetli yapısı, mevcut işgaller, her bir proje üzerinde farklı ortaklık ve finansman modellerini beraberinde getirecektir” dedi.
  Sivri Kemeraltı ve çevresinde ruhsatlı iş yeri sayısının 16 bin 700’den 8 bin 500’e düştüğünü hatırlatarak, bu verinin bile konunun aciliyetini ortaya koyduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı