Ege Haberleri

  Kaymaz asfalt can kurtardı

  Hürriyet Haber
  08.12.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fren mesafesini kısaltan ve yağışlarda kaymayı önleyen "Çift kat harç tipi" kaymaz asfalt uygulaması, kazaları yarı yarıya azalttı. Trafik Müdürlüğü, araç lastiklerini daha iyi kavrayarak savrulmaya karşı direnci artıran bu asfaltın kent geneline yayılması dileğinde bulundu.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, yoğun trafiğe maruz kalan kavşaklar, cilalanmış asfalt veya beton kaplamalı yollar ile kayma tehlikesi bulunan eğimli yollara kaydırmaz özellikte asfalt döşüyor. Son yıllarda başlatılan çalışmalar kapsamında yaklaşık 60 kilometrelik yol "kaymaz asfalt" ile kaplandı. İzmir Trafik Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, bu asfaltın uygulandığı yerlerde meydana gelen kazaların yüzde 50 oranında azaldığını belirterek çalışmanın kent genelinde yaygınlaştırılması dileklerini iletti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar yürüttüğü bu çalışmaların toplam maliyeti 12 milyon TL.’ye ulaştı.

  Büyükşehir ekiplerinin gelecek yıl Balçova’da Mithatpaşa Caddesi Eşref Bitlis Alt Geçidi, Bayraklı’da Altınyol Turan Köprüsü üzeri, Altınyol Turan Köprüsü ile Zafer Payzın Kavşağı arası, Anadolu Caddesi; Bornova’da Ziya Gökalp Caddesi, Ahmet Arvasi Caddesi, Barbaros Caddesi, Hürriyet Caddesi; Buca’da Homeros Bulvarı (Uçanyol), Fevzi Çakmak Caddesi; Güzelbahçe’de Mithatpaşa Caddesi, Şehit Kemal Caddesi; Karabağlar’da Saim Çıkrıkçı Caddesi, 108/24 Sokak (İlahiyat Fakültesi yanı); Karşıyaka’da 700 Sokak köprü üzeri, Yeni Girne Caddesi; Konak’da Varyant Birleşmiş Milletler Caddesi, 200 Sokak, Bayramyeri Alt Geçidi, Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi, Boğaziçi Caddesi, Eşrefpaşa Caddesi (Yeşillik Caddesine kadar), Toros Caddesi ve kent genelinde muhtelif cadde ve sokaklarda çalışma yapacak. 2015 yılı içinde yapılacak bu çalışmalarla toplam 400 bin metrekarelik alanda, yaklaşık 38 kilometre uzunluğunda kaymaz asfalt uygulaması yapılacak.

  2014 ve 2015 yılı içinde yapılacak olan çalışmaların maliyeti ise 9,5 milyon TL olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı