Ege Haberleri

  Kadınlara iş garantili meslek kursu

  Hürriyet Haber
  23.01.2015 - 01:45 | Son Güncelleme:

  BORNOVA Belediyesi, İzmir'in en büyük moda, tekstil ve konfeksiyon üreticilerinin biraraya geldiği Altındağ'daki MTK Tekstilciler Sitesi ve Ege Üniversitesi ile işbirliği yaparak iş garantili meslek edindirme kursu açtı.

  MTK Konferans Salonu'nda düzenlenen törende işbirliği protokolünü Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süheyda Atalay ve MTK Tekstilciler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sadi Doğan imzaladı. MTK Tekstilciler Sitesi Konferans Salonu'nda oluşturulan sınıfta yapılan törene meslek eğitimi alacak kadınlar ile projeye destek veren mahalle muhtarları da katıldı. Protokol kamsamında 40 kadın iki ayrı grup halinde, önümüzdeki haftadan itibaren 2.5 ay sürecek eğitim alacak. İş garantili kursları tamamlayanlar MTK'daki firmalarda makineci olaracak çalışma imkanına kavuşacak.

  Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, böyle bir eğitimin verilmesini daha adaylık sürecindeyken planladıklarını söyleyerek, "Şimdi bu projeyi başlatmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyorum" dedi. Meriç ve Çamkule Mahallesi'nden başlayan bu projenin tüm mahallelerde yaygınlaşmasını ve iş sahibi olmak isteyenlerin böyle eğitimlerle çalışma sürecine katılmasını istediklerini söyleyen Başkan Atila, "Kadınlarımızın iş sahibi olmasında bizi yalnız bırakmayan Ege Üniversitesi'ne ve iş imkanı sağlayan MTK'ye teşekkür ediyorum" dedi.

  Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, üç kurumun işbirliği yapmasının önemine değinerek, "Sektör ara elemanda ciddi sıkıntı yaşıyor. Bu projenin yaşanan sıkıntıya çare olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

  MTK Tekstilciler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sadi Doğan, mesleki eğitim kurslarının vasıflı ve ihtiyaç duyulan eleman yetiştirilmesinde önemli bir rölünün olduğunu belirterek, "Bizler ara eleman bulmakta çok zorlanıyoruz. 20 bin kişinin çalıştığı MTK'daki firmalarımızın ihtiyaç duyduğu elemanların yetiştirilmesinde önemli katkısı olacak bu kursun açılmasına destek olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.
  Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süheyda Atalay da üniversitelerin eğitim ve araştırmanın yanında toplumla işbirliği yapma sorumluluğunun da olduğunu belirterek, "Bu işbirliğiyle yetiştirilecek ara elemanların çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağını düşünüyoruz. Bunun bir başlangıç olmasını diliyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı