Ege Haberleri

  İzmir'de caz başlıyor

  Hürriyet Haber
  23.02.2015 - 01:33 | Son Güncelleme:

  22'İNCİ İzmir Avrupa Caz Festivali, 5 Mart 2015 Perşembe günü bir dünya prömiyeri ile başlayacak. Günümüz piyano ikilileri arasında çok yönlü müzik anlayışları ve yenilikçi stilleriyle yıldızlaşan Ufuk ve Bahar Dördüncü, "Jazz Meets Classic" konserinde, Avrupa caz sahnelerinin en büyüklerinden Erik Truffaz Quartet ile Truffaz'ın "Taksim" adlı eserinin dünya prömiyerini yapacak.

  İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları; İzmir İtalya Konsolosluğu, İzmir Fransız Kültür Merkezi, Yaşar Holding, Lüksemburg Büyükelçiliği, Luxemburg Export Office, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Adam Mickiewicz Enstitüsü, Avusturya Kültür Ofisi, Slovakya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir İsviçre Konsolosluğu işbirliği ile düzenlediği 22. İzmir Avrupa Caz Festivali'nde 5-21 Mart 2015 tarihleri arasında iki sergi, altı film gösterisi, bir seminer, dört atölye çalışmasının da bulunduğu toplam 12 halka açık etkinlik yer alacak.

  Caz fotoğrafı denince akla ilk gelen isim Aykut Uslutekin, 4-14 Mart 2015 tarihleri arasında İzmir'in yeni sanat galerisi Contemporary Art Gallery'de "Cazın Büyüsü" fotoğraf sergisini açacak. 22. İzmir Avrupa Caz Festivali'nin afişinin belirlendiği 13. Caz Afişi Yarışma Sergisi 5-21 Mart 2015 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) alt fuayede sanatseverlerin görüşüne sunulacak.

  7 Mart 2015 Cumartesi Festival'in en hareketli günlerinden biri olacak. Gün saat 11.00'de İzmir Fransız Kültür Merkezi'nde "Cine - Jazz Marathon" ile başlayacak. Aynı zamanda bir sinefil de olan Festival Danışmanı Francesco Martinelli'nin seçtiği sinema tarihinin en iyi beş caz temalı filmi orijinal dillerinde saat 21.30'a kadar peş peşe gösterilecek.

  7 Mart 2015 Cumartesi gününü cazla geçirmek isteyenlerin Alsancak Edit Radyo & Cafe'de Moda, Tasarım ve Caz ile Rendezvous'u var. İçerik Dergi Ekibi, 7 ve 8 Mart 2015 günleri İKSEV'de "Jazzine- Fanzin Üretim Atölyesi" ile genç grafikerlere farklı ufuklar sunacak.

  En az konserler kadar ilgi gören caz seminerinin bu yılki konusu, açılış konserine ithafen "Caz ve Klasik Müzik: Ayrı Siyam İkizleri mi?" 11 Mart 2015 Çarşamba günü saat 19.00'da İKSEV Salonunda Francesco Martinelli'nin İngilizce olarak vereceği semineri Ümit Tunçağ Türkçe"ye çevirecek.

  İzmir'in en eski müzik mağazalarından biri olan Panda Müzik, Festivale 14 Mart 2015 Cumartesi günü "Cazlı öğle Kahvesi"etkinliği ile katılacak.
  22. İzmir Avrupa Caz Festivali'nin yeniliklerinden biri de açık fuaye konserleri olacak. 14 Mart 2015 Cumartesi günü saat 17.00-19.30 arasında AASSM'nin giriş fuayesinde Yaşar Üniversitesi Jazz Quartet ile Yavuz Darıdere Hammond Groove Band konser verecek.

  20 Mart 2015'de Türkiye'de caz adına yapılan en kapsamlı belgesel çalışması olan Batu Akyol'un "Türkiye'de Caz"konulu belgeseli saat 19.00'da MÜZİKSEV slonunda gösterilecek. Ardından Batu Akyol ve Ümit Tunçağ ile "Cazı Belgelemek" konulu bir söyleşi yapılacak.

  22. İzmir Avrupa Caz Festivali'nin biletleri BİLETİX'de satışa sunuldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı