Ege Haberleri

  İzmir'de bayram gibi kutlama

  Yusuf YAVUZ/ İZMİR - Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  11.09.2014 - 01:01 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de 9 Eylül kurtuluş günü kutlamalarında, Türk yıldızlarının gösterisi, izleyenleri büyüledi. Vatandaşlar, "Türkiye Cumhuriyeti’nin gökyüzündeki milli takımı" olarak anons edilen pilotların, körfezin üzerinde uçaklarla yaptıkları gösteriyi nefesini tutarak izledi.

  İzmir’in kurtuluş günü kutlamaları, Basmane semtinden Cumhuriyet Alanı’na kadar süren zafer yürüyüşüyle başladı. Ardından Konak ve Cumhuriyet meydanlarında yapılan törenlerle de kutlamaların sabah bölümü tamamlandı. Kutlamaların en dikkat çeken ve ilgiyle izlenen bölümü ise akşam saaklerinde yaşandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın en seçkin pilotlarının uçakla gerçekleştirdikleri Türk Yıldızları gösterisi oldu. "Bu ülkenin bağrından çıkan yiğitler" ve "Türkiye Cumhuriyeti’nin gökyüzündeki milli takımı" olarak anons edilen Türk yıldızı pilotlarının körfezin üzerindeki gösterisini, Gündoğdu Meydanı’nda toplanan binlerce İzmirli hayranlıkla izledi. Özellikle uçakların yakın mesafelerden birbirlerinin yanından geçtiği zamanlar, heyecan doruğa ulaştı. Kordon’un yanı sıra Güzelyalı ve Karşıyaka sahilinde veya evlerinin balkonlarında onbinlerce İzmirli gösteriyi nefeslerini tutarak izledi. Pilotlara alkış ve ıslıklarıyla desteklerini gösteren vatandaşlar, bol bol da cep telefonlarıyla görüntü çekti.

  İzmirde bayram gibi kutlama

  KUTLAMALAR GECE DE DEVAM ETTİ

  İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92’inci yıldönümü kutlamaları kapsamında Fener Alayı düzenlendi. Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen İzmirliler, belediye bandosunun marşları eşliğinde Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Fener Alayı’na İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu eşi Türkegül Kocaoğlu ve belediye başkanları katıldı.

  İzmirde bayram gibi kutlama

  Gündoğdu Meydanı’nda kadar gelen Fener Alayı’nın ardından sahneye ilçe belediye başkanlarıyla çıkan Aziz Kocaoğlu hep birlikte 10. Yıl Marşı’nı söyledi. İzmir’in kurtuluş bayramının kutlu olması dileğinde bulunan İzmir ve İzmirliler var oldukça 9 Eylül’ün kutlanacağını söyleyen Kocaoğlu, "Direnişin şehri kurtuluşun şehri İzmir ve sevgili hemşerilerim Atatürk’ün yolunda başarıya yürüyoruz. Bu yoldan bizi hiçbir kuvvet durduramaz. Ne mutlu 9 Eylül’e, ne mutlu İzmir’e, ne mutlu Türkiye Cumhuriyeti’ne! Atatürk ilke ve inkılapları dünya var oldukça İzmirliler tarafından korunacaktır. Hep beraber ant içeriz" dedi.

  İzmirde bayram gibi kutlama

  Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında düzenlenen etkinliği İzmir’e ithaf eden İstanbul Beylikdüzü Belediyesi konserde İzmir ile canlı bağlantı yaptı. Canlı bağlantıda konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: "Bir milletin uyanışı ve o milletin bağımsızlık mücadelesinin son günü onun için biz İzmir’deki bu güzel anı Beylikdüzü’nde de on binlerce vatandaşımızla coşkuyla yaşıyoruz.

  İzmirde bayram gibi kutlama

  Selam olsun bütün İzmir’e"dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Başkan İmamoğlu’na, 9 Eylül’ün ilk defa İzmir dışında kutlandığını belirterek teşekkür etti.

  İzmirde bayram gibi kutlama

  Aziz Kocaoğlu ayrıca Gündoğdu Meydanı’nda gösteri yapan Türk Yıldızları akrobasi timine plaket verdi. Gündoğdu Meydanı’nda ve Karşıyaka’da havai fişek gösterisi yapıldı. İzmirliler nefeslerini tutarak ışık ve havai fişek gösteresini izledi. Sahneye çıkan İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının verdiği konserin ardından sahneyı çıkan Selda Bağcan’ın seslendirdiği şarkılarda kutlama sona erdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı