Ege Haberleri

  İzmir merkezli operasyonda ikinci dalga

  Taylan YILDIRIM- Tufan HAMARAT- Mehmet CANDAN/İZMİR, (DHA)
  27.01.2015 - 15:08 | Son Güncelleme:

  İZMİR Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları dönemde, aralarında kamu görevlileri, işadamları gazeteci, askerlerin de bulunduğu birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri öne sürülen 26 şüpheli için gözaltı kararı verildi. 13 ilde eş zamanlı yapılan operasyonu, 'Twitter fenomeni' Fuat Avni yine saatler önce duyurdu.

  Yasa dışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle, 26 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıktı. 13 ilde sabaha karşı eş zamanlı yapılan operasyonda, 15 kişi gözaltına alındı. Ancak Birinci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı ile emniyet müdürleri Taner Aydın, İbrahim Şimşek'in de aralarında bulunduğu 11 kişi ise, adreslerinde bulunamadı. Gözaltına alınan kişiler, Konak Çankaya'daki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Diğer kişilerin de halen arandıkları açıklandı.
  Şüphelilerin yasadışı örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt adına görev yapmak, evrakta sahtecilik, özel hayatın gizliliği, kişisel verileri usulsüz olarak kaydetmek ve saklamak suçlamasıyla gözaltına alındıkları belirtildi.


  'FUAT AVNİ' YİNE YAZDI
  Daha önce birçok operasyonu yapılmadan önce isim isim yazan twitter fenomeni Fuat Avni gece yarısı bu operasyonu da haber verdi. Haberi, twitter adresinden, "Sabah İzmir'de operasyon olacak" diye yazdı. Bu arada 'Fuat Avni' yazmadan önce, operasyonu, gözaltı listesinde ismi bulunan kişilerin de öğrendiği ileri sürüldü. Bu kişilerin, teknik olarak takip edilemeyen ve internet üzerinden işletilen 'whatsApp' grubu kurdukları ve bu tür gelişmeleri aynı anda birbirlerine haber verdikleri öne sürüldü.


  AVUKAT AÇIKLAMA YAPTI

  Gözaltına alınan polislerin avukatı İsmail Hakkı Küçük ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün önüne gelip basın mensuplarına açıklama yaptı. Avukat Küçük, şunları söyledi:
  "Şehir dışında gözaltına alınıp buraya getirilenler var. Avukatları dosyaları inceletmeyecekler, gizlilik kararı var. Daha kapsamlı, derslerine bu kez daha iyi çalışmışlar. Müştekilerin ifadeleri de toparlanmış. Yine bir algı operasyonu malumunuz. Hükümetinin yine gözden kaçırmak istediği örtmek istediği yine pis işleri var. Bu kez göreceğiz ne gibi suçlamalar, uyduruk hikayeler var. Bunların hepsi memur, çağırsalar gelirlerdi. Maksat tantana olsun."
  Aralarında 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da bulunduğu 26 şüpheliden 19'unun geçen operasyonda da gözaltına alınıp serbest bırakıldıkları, 7 ismin ise yeni belirlendiği ifade edildi. Geçmişe dönük dinleme kararları üzerinde bir yıldır araştırma yapan HSYK müfettişlerinin, usulsüzlükleri tespit ettikten sonra savcılığa bildirince operasyonun başladığı ortaya çıktı.


  İLK OPERASYONDA 32 İSİM VARDI

  İzmir'de geçen yıl 19 Ağustos'ta, yasa dışı dinlemelerle ilgili yapılan operasyonda, 32 emniyet mensubu gözaltına alınmıştı.
  Haklarında dava açılıp yargılanmalarına başlanan 32 polisin, suç tarihinde İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları, kamu kurumlarında görevli bazı memurları farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile 2010-2011-2012 ve 2013 yılları arasında, yasaya aykırı olarak usulsüz dinlendikleri ileri sürülmüştü.
  Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato'nun, 30 ile 961 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmalarını istediği sanıkların İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları sürüyor. Tutuksuz 32 sanık polis, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurmak, iftira, resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla gerçeğe aykırı belgeler düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlayacak şekilde kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivleme ve kullanma yoluyla hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek' ile suçlanıyor.

  İzmir’deki yasa dışı dinleme operasyonunda ikinci dalga: 13 ilde 26 gözaltı kararı (5)

  VALİLİKTEN OPERASYON AÇIKLAMASI

  İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde müfettişlerce yapılan denetimlerde, 2009-2013 yılları arasında gerçeğe aykırı belgeler düzenlenerek başka isim ve IMEI numaraları üzerinden alınan mahkeme kararları ile çoğunluğu Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu, üniversite rektörleri, akademisyen, Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı, üst düzey emniyet mensupları ve gazeteci 92 kişinin şahsın dinlendiği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

  "Usulsüz olduğu tespit edilen dinlemelere ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ’Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Yönetmek, Kurulan Örgüte Üye Olmak, Suç Örgütü Faaliyetleri Kapsamında Kamu Görevlilerinin Resmi Belgede Sahteciliği, İftira, Suç Uydurmak, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal, Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Kaydedilmesi, Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirmek’ suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında olayın şüphelileri olduğu tespit edilen, dönemin İstihbarat Şube Müdürlüğü çalışanı (17) rütbeli ve (9) polis memuru olmak üzere toplam (26) şahıs hakkında yakalama müzekkeresi çıkartılmıştır."

  Açıklamada bugün saat 06.00 sıralarında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce, İzmir merkezli olarak Adıyaman, Ankara, Denizli, Erzurum, Hakkari, İstanbul, Kırklareli, Malatya, Muş, Trabzon, Şırnak ve Yalova’da eş zamanlı operasyon başlatıldığı belirtildi. 6 şüphelinin İzmir’de 10’unun ise diğer illerde yakalandığı, kalan 10 kişinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı