Ege Haberleri

  İki yabancıdan güzel mesajlar

  Emrah YILMAZ / İZMİR, (DHA)
  08.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Keman virtüözü Farid Farjad, “Atatürk bir ülke için büyük şans. O gerçekten de çok büyük bir lider. İran’ın da bir Atatürk’e ihtiyacı var” dedi.

  Dario Moreno Sokağı’nın, açılışı için yapılan törene dünyaca ünlü sanatçı Enrico Macias da katıldı. Macias, “İzmir barış ve dostluk kentidir” dedi.

  TÜRKİYE turnesi kapsamında İzmir’de konser veren dünyaca ünlü keman virtüözü Farid Farjad, İzmirli müzikseverlere güzel bir gece yaşattı. İranlı Farjad’ın konser sonunda kendisine has yorumuyla çaldığı 10’uncu Yıl Marşı, beğeni topladı. Farjad, yaptığı açıklamalarla önemli mesajlar verdi. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde dün (pazar) akşam sahne alan Farid Farjad, piyanoda Abdi Yamini’nin eşliğinde, İzmirli müzikseverlere unutamayacakları bir gece yaşattı. Gediz Üniversitesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen konserde sahneye çıkan Farjad, Türk ve dünya klasiklerinden özenle seçtiği eserleri sundu.
  Keman sesiyle uyuyordu
  2 yaşındayken annesinin çaldığı kemanın sesiyle uyuduğunu belirten dünyaca ünlü keman virtüözü 71 yaşındaki Farjad, Türkiye’ye 3’üncü kez geldiğini söyledi. Ülkemizi ve Türk insanını çok sevdiğini anlatan Farjad, modern Türkiye’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün, bir ülke için en büyük şans olduğunu dile getirip, kemanıyla 10’uncu Yıl Marşı’nı çalarak salondaki İzmirlilerin hayranlığını kazandı.
  Konser sonunda Farjad’a teşekkür eden Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, kendisini İzmir’de ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Çevik, “Kendisinden önümüzdeki sene üniversite açılışında da yer alacağı konusunda söz aldık” dedi.

  İRAN’IN DA BİR ATATÜRK’E İHTİYACI VAR

  Konser sonrası Türk yemeklerinin tadına bakan Farjad, yemek yediği restoranda bulunanlara da mini bir konser verdi. Kendisinin de Mustafa Kemal hayranı olduğunu dile getiren Farjad, “Atatürk bir ülke için büyük şans. O gerçekten de çok büyük bir lider. İran’ın da bir Atatürk’e ihtiyacı var” dedi. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ünlü keman virtüözü Farjad’ın, An Roozha 1, 2, 3, 4 ve 5 olmak üzere beş albümlük, albüm serisi yayımlandı. Sanatçının ayrıca Golha Orkestrası adlı bir albümü de bulunuyor. Her Fırsatta Türkiye ve Atatürk’e hayranlığını dile getiren Farjad, 11 Aralık’ta İstanbul’da da bir konser verecek.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı