Ege Haberleri

  İki kavşak yılbaşında tamamlanacak

  İZMİR, (DHA)
  25.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Toplam maliyeti 53 milyon lirayı bulan Ulukent ile Evka-5 köprülü kavşaklarının yılbaşında tamamlanarak hizmete açılacağı bildirildi.


  İki açılışı birlikte yapmayı planladıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu çalışmalarla birlikte Anadolu Caddesi'nde kesintisiz ulaşım hedefimizi gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şantiyeleri ziyaret ederek Büyükşehir Belediyesi'nin devam eden yatırımlarını inceledi, görevlilerden bilgi aldı. Anadolu Caddesi üzerinde inşaat çalışmaları süren Ulukent Katlı Kavşağı ve Evka 5 Köprülü Kavşağı şantiyelerine de uğrayan Başkan Kocaoğlu, çalışmaların hızından memnun kaldı ve emeği geçen personele teşekkür etti. Ulukent'te tamamlanma oranının yüzde 75, Evka 5'te ise yüzde 70 civarında olduğunu dile getiren Başkan Kocaoğlu, yılbaşına kadar ya da en geç 2013'ün ilk aylarında iki kavşağın da açılışının yapılacağını söyledi. Anadolu Caddesi'nde trafiğin kesintisiz akması ve İZBAN hattının hemzemin geçitlerinin aşılması için yaptıkları çalışmaların hızlı bir tempoyla sürdüğünü ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Hem Anadolu Caddesi'ndeki trafik ışıklarını, hem de demiryolu hattındaki hemzemin geçitleri kaldırıyoruz. Ulukent Katlı Kavşağı da, Evka 5 Köprülü Kavşağı da bir aksilik olmazsa yılbaşı gibi ya da 2013'ün ilk aylarında devreye girecek. Dolayısıyla kesintisiz yol hedefini yaptığımız yaya üst geçitleri, yaya altgeçitleri ve iki büyük kavşakla gerçekleştirmiş olacağız. Bundan sonra gelişmelere göre nerede yeni yatırımlar yapmak gerekiyorsa, orada gerekeni yapıp yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

  EVKA 5 KAVŞAĞI
  İnşaatların yüzde 70 oranında tamamlandığı Evka 5 Köprülü Kavşağı sayesinde, Evka 5'ten gelen araçlar Ata Sanayi Sitesi ve Organize Sanayi Bölgesi'ne, Anadolu Caddesi ve raylı sistemi kesmeden kavşak üzerinden geçiş yapabilecek. Evka 5 ve Organize Sanayi Bölgesi'nden gelen araçlar ise Aliağa ve kent merkezi istikametine yine Anadolu Caddesi'ni kesmeden geçebilecek. Evka 5 Köprülü Kavşağı için 26 milyon 331 bin TL'lik kamulaştırma bedeli ödeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, projeye yapım ve çevre düzenlemesi ile birlikte yaklaşık 40 milyon TL harcayacak.

  ULUKENT KAVŞAĞI
  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geçen ekim ayında temelini attığı Ulukent Katlı kavşağında tamamlanma oranı yüzde 75'e ulaştı. Anadolu Caddesi'nde Ulukent ve Seyrek girişlerinin bulunduğu alanda inşa edilen Ulukent Katlı Kavşağı sayesinde, kent merkezinden gelip Seyrek'e girmek isteyen sürücüler, güvenli bir şekilde ve trafik kesilmeden geçiş yapabilecek. Kent merkezinden gelip Ulukent'e girmek isteyen sürücüler ise yeni kavşağa gelmeden önce açılacak imar yolundan emniyetli bir şekilde giriş yapacak. Ulukent'ten gelen ve kent merkezine gitmek isteyen araçlar da, yine köprülü kavşağı kullanarak Anadolu Caddesi'ne inebilecek. Ulukent ve Seyrek beldelerine giriş-çıkışlar yeni kavşak ve imar yolu aracılığıyla yapılacağından, Anadolu Caddesi üzerindeki trafikte birikme ve bekleme olmayacak, transit geçiş sağlanacak. Kavşak toplam 13 milyon TL maliyet ile yaşama geçirilecek.

   

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı