Ege Haberleri

  Hamamda el bombası bulundu

  Kamuran KIZILBOĞA/ TİRE
  26.01.2015 - 01:35 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Tire İlçesi'nde, restorasyon çalışmalarının yapıldığı tarihi Yalınayak Hamamı'ndaki kazı çalışması sırasında bulunan 3 metal cismin, Osmanlı dönemine ait el bombası olduğu belirlendi. 150 yıllık olduğu sanılan patlamamış 3 el bombası, İzmir'den gelen bomba imha uzmanları tarafından incelendikten sonra imha edilmek üzere götürüldü.

  Hamamda el bombası bulundu
  Tire'deki 16'ncı yüzyıl yapılarından biri olan Yalınayak Hamamı'nın restorasyon çalışmalarında görev alan işçiler, hamamın 'Cehennemlik' diye adlandırılan bölümünde toprağı kazarken ne olduklarını anlamadıkları 3 cisim buldu. Tire Müzesi ile belediyeye yetkililerine haber veren işçiler, tarihi hamama gelen arkeologlara buldukları nesnelerin yerlerini gösterdi. Cisimleri inceleyen arkeologların, el bombası olabileceğini belirtmesi üzerine yetkililer, durumu polise bildirdi. Polis, olası bir tehlikeye karşı çevre güvenliğini sağlayıp, bomba imha ekibi istedi. İzmir'den gelen bomba imha ekibi ise bulunan cisimlerin el bombası olduğunu belirtip, incelendikten sonra imha edilmek üzere götürdü. Osmanlı döneminden kaldığı ve 150 yıllık olduğu sanılan el bombalarının bugüne kadar patlamamasının büyük bir şans olduğu belirtildi,
  Hamamda el bombası bulundu
  Mahalle sakinleri, çocukların restorasyon çalışmaları başlamadan önce bu hamamda her gün oyunlar oynadıklarını hatırlatarak, "Bombaların çocuklarımızın elinde patlayabileceği düşüncesi bile tüylerimizi diken diken ediyor. Burada el bombası olabileceğini asla düşünemezdik. Kimsenin canı yanmadan bombaların bulunmasına çok sevindik" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı