Ege Haberleri

  Gültepe'nin sorununa çözüm

  İZMİR, (DHA)
  28.10.2015 - 13:15 | Son Güncelleme:

  İZSU Genel Müdürlüğü, düşük kotta olduğu için yoğun yağışlarda dere yatağına dönüşen Gültepe bölgesindeki dört cadde için 12 kilometrelik yağmur suyu hattı döşeyecek.

  Her yağmurda büyük sıkıntı yaşanan Gültepe bölgesinde bulunan Çınartepe, Atamer, Anadolu, Trakya, Murat, Çamkule, Saygı, Ulubatlı, Yavuz Selim, Boğaziçi, Mersinli, Halkapınar ve Umurbey mahallelerini kapsayan 400 hektarlık bölgede 12 kilometre uzunluğunda yeni yağmur suyu hattı döşenecek. İZSU 14 kilometre uzunluğunda da atık su şebekesi yenileyecek. Oluşturulacak yeni yağmur suyu hattı ile saniyede 21 metreküp yağmur suyu Gıda Çarşısı'nın bulunduğu bölgeden geçerek toplam 5 adet 1400 milimetre çapında borular ile Meles Deresi'ne aktarılacak.

  Gültepenin sorununa çözüm

  İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "Bu bölgenin yağmur suyu sorununu çözmek amacıyla 2014 yılının Mayıs ayında başladığımız proje çalışmalarını aynı yıl Ağustos ayı sonunda tamamladık. Ancak yağmur sularını Meles Deresi'ne ulaştıracağımız bölgede (Umurbey Mahallesi) mülkiyet sorunlarının çözümü beklendiğinden yapım ihalesine çıkılamadı. Umurbey Mahallesi'ndeki imar uygulama çalışmalarının 2015 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle tamamlanmasının ardından hemen yapım ihalesi için çalışmalara başladık. Geçtiğimiz gün ihalesi yapıldı. En kısa sürede imalatlara başlayacağız. Özellikle aşırı yağışlarda Boğaziçi, Çankaya, Adem Yavuz ve Samsun gibi dört önemli cadde, havzanın en düşük kotunda olduğu için dere yatağına dönüşüyor. Havzada yağmur yağdığı zaman toplanan sular bu caddelerden akışa geçerek Gaziler Caddesi ve özellikle Gıda Çarşısı'na yayılıyor. Hazırladığımız proje ile sele dönüşen yağmur sularını kontrol altına alacağız" dedi.

   

  Geçtiğimiz yıllarda şiddetli sağanaklarda bu sel suları buradaki araçları önüne katıp sürüklemişti.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı