Ege Haberleri

  Gediz, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında

  İZMİR, (DHA)
  08.07.2015 - 01:16 | Son Güncelleme:

  İZMİR’deki Gediz Üniversitesi, TÜBİTAK’ın her yıl, ülkenin girişimcilik ve yenilikçilikte en iyi 50 üniversitesini belirlediği endekse girdi.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklanan "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi"nde Gediz Üniversitesi de yer aldı. Gediz, TÜBİTAK’ın ülkenin girişimcilik ile yenilikçilikte lider konumundaki 50 üniversitesini belirlediği değerlendirmede tüm üniversiteler arasında 41’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise 15’inci oldu.

  Gediz, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında

  Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Türkiye’deki toplam 193 üniversite arasında 23 kriterin esas alındığı endekse girmenin iddialarının ve kalitelerinin tescili olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çevik gerçekleştirdikleri bilimsel ve teknolojik araştırmalar, projeler, patent başvuruları, başta sanayi olmak üzere iş dünyasıyla işbirliktelikleri ile girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik faaliyetleri sonucunda bu başarıya ulaştıklarını dile getirdi, şunları söyledi:

  "Kurucuları arasında iş dünyasından birçok başarılı girişimcinin de bulunduğu Gediz Üniversitesi olarak girişimciliğe ayrı bir önem veriyoruz. Kendi öğrencilerimizin yanı sıra topluma da girişimcilik ruhu aşılıyoruz. Bu amaçla son 2 yılda toplam 2 bin 350 kişiye ücretsiz girişimcilik eğitimi verdik. Bir diğer yandan da yeni teknolojiler üzerine yoğun çalışmalar yapıyoruz. Şu an 30 laboratuvara sahibiz, araştırmacılar için ülkemizdeki önde gelen merkezlerden biriyiz. Tüm bunların sonucunda Gedizli akademisyenler ve öğrenciler, otomotivden elektroniğe, medikalden yenilenebilir enerjiye proje üstüne proje geliştiriyor.

  Gediz, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında

  Geçtiğimiz 2 yılda 59 proje üretildi, bunların 26’sı son 1 senede kaydedildi. Büyük bölümü Avrupa Birliği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ile İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bu çalışmalar, yakın gelecekte hayatımızı kolaylaştıracak birçok yenilik getirecek. Yine çok sayıda patent başvurusunda bulunduk, dünya çapında sempozyum ve kongrelerin de adresleri arasına girdik. Tüm bunlar bizi "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi"ne taşıdı. Geride bıraktığımız 7 yılda önemli mesafe kat eden Gediz Üniversitesi, gelecekte çok daha iyi yerlere gelecek, bunun için yorulmak bilmeden çalışıyoruz."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı