Ege Haberleri

  Esnaftan "Cimri turist" tepkisi

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (Aydın) (DHA)
  19.09.2012 - 14:36 | Son Güncelleme:

  Günde yaklaşık 10 bin turist gelen ilçesi Kuşadası'nda, esnafın büyük bölümü siftahsız dükkan kapattı. Esnaf, yine acente ile anlaşmalı mağazaları suçladı.

  Okulların açılmasıyla yerli turistin döndüğünü, havaların serinlemesiyle birlikte yaşlı turistlerin geldiği Kuşadası'nda “Yüksek sezon” olarak nitelenen Eylül ayında beklediği satışı yapamayan esnaf mutsuz.
  Kuşadası limanına bu sabah yanaşan Ruby Princess, Silver Wind, To Caliston, Splendour Seas ile Navigator gemileri yaklaşık 10 bin turist getirdi. Efes Antik Kenti ve Meryemana Evi gezileri sonrası turistlerin büyük alışveriş merkezlerine yönlendirilmesi çarşı esnafını isyan ettirdi.

  Dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle turistlerin alım gücünün düştüğünü ileri süren halıcı Varol Bozdağ, buna bir de acentelerle anlaşmalı mağazaların yüksek komisyon ilişkisinin darbe vurduğunu söyledi.
  Anlaşmalı mağazaların da gelişmelerden memnun olmadığını ifade eden Bozdağ, “Kuşadası esnafı bitme noktasına geldi. Esnafı acentelerle anlaşmalı mağazalar arasındaki yüzde 52'lere varan komisyonlar bitirdi. Mağazaların ön ödeme yaptığı, yüksek komisyon ödediği acenteler gemide esnafı karalıyor. ‘Gruptan ayrılmayın, tek başınıza alışveriş yapmayın’ diyor. İş yapsın, yapmasın otobüs başına 300 dolar acenteye para ödeniyor. Kuşadası'nda 100 milyon dolarlık iş yapılıyorsa bunun 50 milyon doları gemi acentelerine gidiyor. Dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle zaten turistin alım gücü düştü. Küçük esnaf büyük sıkıntılar içinde, büyükler batmak üzere. Bu sistemi yaratan, daha fazla komisyon, daha fazla avans verenlere sıra geldi. Sistem çöktü” dedi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı