Ege Haberleri

  Eski Atlas Oteli müzeyle kurtulur

  Mustafa OĞUZ, (DHA)
  07.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in merkezindeki eski Atlas Oteli binasının çirkin görüntüsüyle ilgili tartışmalar bitmiyor.

   Üzerine siyah örtü çekilip bırakılan bina tepki çekiyor. İzmir Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oktay Gökdemir, kötü görüntünün kent estetiğini bozduğunu, eski itfaiye binasının görüntüsüne de gölge düşürdüğünü belirterek şunları söyledi:

  Önemli eser olur
  “Atlas Oteli İzmir’in ilk kaloriferli, banyolu otellerinden biriydi. İstanbul’un futbol takımları İzmir’e geldiklerinde bu otelde kamp yaparlardı. Fakat daha sonra bir bankaya kiraya verilen otel, TMSF’nin bu bankaya el koymasından sonra boşaltıldı ve faaliyeti durdu. Ardından yıllardır kaderine terk edildi. Bu bina, içinde kentin kültürel değerlerinin sergilendiği bir butik müze yapılırsa, Ahmet Priştina Kent Arşivi ve Müzesi ile bütünleşir, kentimiz önemli bir eser kazanır.”

  Turist bize soruyor
  Büyükşehir Belediyesi’nin bu oteli kent kültürüne kazandırmak için mülk sahiplerine yaptığı girişimlerden sonuç alınamadığını bildiğini dile getiren Gökdemir, “Fakat bu görüntü böyle kalmamalı. Geçtiğimiz günlerde müzemizi ziyarete gelen ve bu binayı gören AB ülkesi büyükelçileri ile farklı zamanlarda gelen turistler, üzeri siyah örtü kaplı oteli merak edip, bizden bu yapının ne işe yaradığını soruyorlar” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı