Ege Haberleri

  Energie Cities’in 2016 yılı Genel Kurulu Bornova’da yapılacak

  İZMİR, (DHA)
  10.07.2015 - 01:25 | Son Güncelleme:

  AVRUPA’nın prestijli uluslararası yerel yönetim ağlarından biri olan Energie Cities’in gelecek yılki genel kurulu, Bornova Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak. Avrupa’dan 250 dolayında kentin belediye başkanları, meclis üyeleri ve bürokratları 1, 2 ve 3 Haziran 2016 tarihlerinde Bornova’da bir araya gelecek.

  1000’i aşkın üyesi ile Avrupa’nın prestijli uluslararası yerel yönetim ağlarından biri olan Energie Cities’in (Avrupa Enerji Kentleri Ağı) 2016 yılındaki genel kurulu 1-3 Haziran 2016 tarihleri arasında Bornova’da düzenlenecek. Yunanistan’ın Selanik ve İtalya’nın Udine kentlerinin de talip olduğu bu önemli organizasyon, Bornova Belediyesi’ne oybirliği ile verildi. İki yıllık görev süresince Ağ’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Bornova Belediyesi, İskoçya’nın Aberdeen şehrinde gerçekleştirilen Enerji Kentleri Genel Kurul Toplantısı’nın ardından yapılan seçimde, 200 kentin oyunu alarak 2 yıllığına yeniden 11 Avrupalı kentin seçilmiş temsilcilerinden oluşan yönetim kuruluna seçildi. Yeni Yönetim Kurulu, Haziran ayındaki ilk toplantısında Bornova’nın ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın 2015 - 2017 yılları arasında Avrupa Enerji Kentleri Ağı Avrupa Enerji Kentleri Ağı Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmesi yönünde karar da aldı.

  Avrupa Enerji Kentleri Ağı 2016 yılı Genel Kurulu ve Yıllık Toplantıları’nın Bornova’da gerçekleştirilmesi talebi Bornova Belediye Meclisi’nde de oy birliği ile kabul edildi. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, hem tekrar yönetim kuruluna seçilmelerinin, hem de gelecek yıl ev sahipliği yapacakların organizasyonun Bornova’nın tanıtımı açısından çok önemli olduğunu söyledi. Oylamada Selanik ve Udine gibi iki büyük kenti geride bıraktıklarına dikkat çeken Başkan Atila, "Bu organizasyon Bornova’nın gelecekteki uluslararası politikaları ve uygulamaları için destek bulmayı ve her zaman proje hazırlayabilmesi açısından büyük önem taşıyor" dedi.

  TÜRKİYE’DEN 5 BELEDİYE

  Avrupa Enerji Dönüşümünde Yerel İdareler Ağı 1990 yılında Avrupalı belediyeler tarafından kurulmuş ve Ağa 30 değişik ülkeden 400’den fazlası yerel yönetim olmak üzere toplam 1000’in üzerinde üye kuruluş bulunmaktadır. Enerji Kentleri Ağı, 25 yıldan fazla tecrübesiyle kentlerin enerji taahhütleri ve sürdürülebilir enerji politikalarının oluşturulmasında üye belediyelere, belediye şirketlerine, mahalli idare birliklerine ve benzeri kurum ve kuruluşlara sürdürülebilir enerji, ekonomik sosyal kalkınma, komşuluk ilişkilerinin gelişimi gibi farklı temalarda destek sağlıyor. Ağa, Bornova’nın yanısıra Seferihisar, Gaziantep, Büyükçekmece ve Nilüfer Belediyeleri de üye.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı