Ege Haberleri

  Çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinde kayıp

  İZMİR, (DHA)
  01.09.2015 - 14:33 | Son Güncelleme:

  EGE Bölgesi çekirdeksiz kuru üzüm 2015-2016 sezonu rekolte tahmin çalışmasının ikinci gözlem çalışması tamamlandı. Buna göre toplam rekolte tahmininin 3 bin 500 ile 4 bin 500 ton arasında değişen miktarlarda azalabileceği belirtildi.

  İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde gerçekleştirilen 2015/2016 sezonu Ege Bölgesi çekirdeksiz kuru üzüm rekolte tahmin çalışmaları tamamlanmış, 196 bin 109 ton olarak tahmin edilen rekolte miktarı, 6 Ağustos 2015 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştu. Gelişen iklimsel koşullar nedeniyle 2015 yılı Ağustos ayının sonlarına doğru ikinci bir arazi çalışması daha yapıldı. 23-24 Ağustos 2015 tarihlerinde İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri ve Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü elemanlarından oluşan teknik ekiple sultani çekirdeksiz üzüm yetiştiriciliği yapılan bölgelerde arazi çalışması gerçekleştirildi.

  Teknik ekibin çalışmasında elde edilen kanaatler şu şekilde oluştu:

  "Sultani çekirdeksiz üzüm hasadının devam ettiği ve henüz hasadı yapılmayan bağların çoğunlukta olduğu, bandırma çözeltisinin püskürtülerek uygulanmasının yaygınlaşma eğiliminde olduğu, yağmur, dolu ve salkım güvesi zararları sonrasında küflü ve çürüklü salkımların çoğunun sergi yerlerinde ayıklanarak ayrı serildiği, özellikle ilkbahar geç donlarından etkilenen bölgelerde ürün yükünün azlığı nedeniyle geçen yıla oranla üzüm tanelerinin daha iri, etli, şeker birikimlerinin fazla ve kaliteli olacağı, genel olarak bu sezon elde edilecek çekirdeksiz kuru üzümlerin jumbo ve standart boy üzümün toplam rekolteye oranının geçen yıla göre artacağı değerlendirilmektedir. Manisa merkeze bağlı Aşağı Çobanisa, Hacıhaliller, Karaoğlanlı, Selimşahlar ve Yeşilköy bölgeleri içinde yer alan yaklaşık 18 bin 500 dekar bağ alanında rekolte tahmin çalışmasından sonra yaşanan iklimsel nedenlerden dolayı söz konusu bölge rekoltesinin yüzde 25-30 oranlarında kayba uğrayabileceği, bu bölgede yapılan şeker ölçümleri sonrasında üzüm tane şeker oranlarının geçen yıla göre 2 brix önde olduğu da belirlenmiştir. Saruhanlı ilçesine bağlı Paşaköy, Adiloba ve Koldere bölgeleri içinde yer alan yaklaşık 10 bin dekar bağ alanında rekolte tahmin çalışmasından sonra yaşanan iklimsel koşullar ve salkım güvesi zararından dolayı söz konusu bölge rekoltesinin yüzde 15-20 oranlarında kayba uğrayabileceği, Salihli ilçesine bağlı Taytan, Durasıllı, Poyrazdamları ve Kemerdamları bölgeleri içinde yer alan yaklaşık 27 bin 700 dekar bağ alanında rekolte tahmin çalışmasından sonra yaşanan iklimsel nedenlerden dolayı, söz konusu bölge rekoltesinin yüzde 20-25 oranlarında kayba uğrayabileceği tahmin edilmiştir. Teknik heyetin ikinci gözlem çalışmasında yaptığı inceleme, gözlem ve görüşmeler sonucunda, Manisa merkez, Saruhanlı ve Salihli ilçelerine bağlı yağmur ve dolu yağışlarından zarar gören bağ alanları dışında rekolte tahmin çalışmaları sırasında değerlendirilen durumların dışında çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesine olumsuz etki edebilecek düzeyde sorun gözlenmemiş, teknik ekipçe gerçekleştirilen ikinci gözlemler sonucunda açıklanan toplam rekolte tahmininin 3 bin 500 ile 4 bin 500 ton arasında değişen miktarlarda azalabileceği tahmin edilmektedir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı