Ege Haberleri

  Bu uyarıya dikkat

  Hürriyet Haber
  06.09.2014 - 01:11 | Son Güncelleme:

  Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, göz hastalıklarından olan miyop, astigmat ve hipermetropun, aileler tarafından fark edilemediğinde, çocukların okulda ders başarısının düştüğünü söyledi, "Bu rahatsızlıklar çocukların ders çalışırken motivasyonunu da olumsuz yönde etkiliyor" dedi.


  Çocuğunun ders çalışmayı sevmediğini düşünenlerin aklına göz hastalıklarının gelmesi gerektiğini belirten Kahraman, ailelerin çocuklarına düzenli göz taraması yaptırmalarının büyük önem taşıdığını söyledi.
  Göz rahatsızlığı yaşayan çocukların, genelde görüntüyü odaklamak için başını yan tutarak veya gözlerini kısarak baktıklarını açıklayan Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, bu gibi davranışların yanı sıra; çocukların baş ve göz ağrısı da hissedebileceklerine dikkat çekti.
  Okul öncesinde 5 - 6 yaştan erken dönemde, bebek ve çocuklarda taramaların yapılmasının hastalıkların erken tanı ve tedavisi açısından gerekli olduğunu hatırlatan Kahraman, "Özellikle bu dönemde göz tembelliği yönünden çocuklar mutlaka göz muayenesinden geçirilmelidir. Her sağlıklı çocuk bile her yıl düzenli göz muayenesi olmalıdır. Göz sağlığı, okuldaki başarıyı doğrudan etkiliyor. Gözde bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda aileler çok bilinçli hareket etmeli. Bu konuda öğretmenlere de büyük görev düşüyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı