Ege Haberleri

  Bu sergiyi kaçırmayın

  Hürriyet Haber
  11.07.2015 - 01:33 | Son Güncelleme:

  MEKSİKA gravür sanatının yaratıcısı olarak kabul edilen dünyaca ünlü sanatçı Jose Guadalupe Posada'nın ölümünün 100. yılı dolayısıyla 2013 yılından beri çeşitli ülkelerde sergilenen "100. Yıl Jose Guadalupe Posada" sergisi Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi'nin ev sahipliğinde ziyarete açıldı.

  Bu sergiyi kaçırmayın

  Evrensel bir kültür simgesi haline dönüşen Latin Amerika'nın en iyi gravürcüsü Jose Guadalupe Posada'nın bugüne kadar birçok ülkede sergilenen eserleri ilk kez İzmir'de görücüye çıktı. Konak Belediyesi'nin destekleriyle Alsancak'taki Neşe ve Karikatür Müzesi'nde açılan sergiye Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui'nin yanı sara Konak Belediyesi Başkan Vekili Hamit Mumcu ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Büyükelçi Coqui, 1913 yılında yaşama veda eden Posada'nın Meksika'da modern sanatın öncüsü kabul edildiğini belirterek, eserlerini İzmir'de sergileme fırsatı veren Konak Belediyesi'ne teşekkür etti. Büyükelçi Coqui, "Posada, Meksika insanının ruhunu, orijinallik ve yaratıcılıkla ifade etmiştir. Onun çalışmaları, siyasi ilişkiler, günlük yaşam, 19'uncu yüzyılın ve dünyanın sorunlarıyla ilgili kaygı, dinsel inanışlar ve sihir üzerinedir" dedi.

  Bu sergiyi kaçırmayın

  7 AĞUSTOS'A KADAR ZİYARETE AÇIK

  Neşe ve Karikatür Müzesi'nde bugüne dek yer alan en ilginç sergiler arasında yerini alan '100 Yıl, Jose Guadalupe Posada' sergisi, Meksika'nın unutulmaz karikatüristi Posada'nın yaşadığı dönemdeki politik ve toplumsal olayları çizgilere yansıtıyor. Dijital baskı ve orijinal çizimlerin yanı sıra Posada'nın aile fotoğraflarının da görücüye çıktığı sergi 7 Ağustos tarihine kadar Neşe ve Karikatür Müzesi'nde ziyarete açık olacak.

  JOSE GUADALUPE POSADA KİMDİR?

  Jose Guadalupe Posada, kariyerine 18 yaşında başladı. Taş baskı resim eğitimi alan Posada, ölüm temasını içeren ilk eseriyle tanınmaya başladı. Meksika'nın en önemli grafikerlerinden biri oldu. Eserlerindeki konu çeşitliliği ona 'döneminin gazeteci grafikeri' unvanını kazandırdı. Aynı dönemde, bugün sahip olduğu ulusal ve uluslararası şöhreti kazanmasını sağlayan ünlü kafataslarını tasarladı. Büyük bir çizer ve yorulmak bilmeyen bir gravür ustası olan Jose Guadalupe Posada, 20 Ocak 1913 tarihinde Meksiko'da hayatını kaybetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı