Ege Haberleri

  Bodrum'da İkinci Bahar

  Hürriyet Haber
  28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ayhan IŞIK’ı sinemaya kazandırdım

  Doğma büyüme Bodrumlu olmasa da, yüreğinin taşıdığı yere, Bodrum'a gelen sinema sanatçısı Nurhan Nur, fırtınalı yılların ardından özlediği sakin döneme burada kavuştu. Anılarını gururla anlatırken, yaşama bağlayan güzellikleri tek tek bulup çıkarıyor.

  TÜRK sinemasında tiyatro kökenli sanatçıların rol alma geleneğini değiştiren Nurhan Nur, önce sinema içinde geçen yıllarını, ardından bugünlere getiren olayları uzun uzun anlattı. Kızdıkları, sevdikleri, hayran olduğu sanatçıları tek tek hafızasının kıyısından köşesinden çıkarıyor. Ancak, olumsuzların kendisinde kaldığını, iyi şeylerin paylaşılmasından yana olduğunu söyleyen Nurhan Nur, Ayhan Işık'la başladı anılarını aktarmaya.

  UZUN BOYLU VE YAKIŞIKLI

  AÇIK roller için pavyonlarda çalışan, endamı yerinde kadınların seçildiğini, bazılarının daha sonra Sezer Sezin gibi ünlü isim olduklarını belirten Nur, ‘‘Ben okullu ve aile kızı olarak bu tablo dışında sinemaya giren ilk kadın oyuncu oldum’’ diyor. Sonra da Ayhan Işık'ı sinemaya nasıl kazandırdığını anlatıyor:

  ‘‘BİR yandan okuyup, bir yandan da film yaptım. Arabistan'da çekilecek bir film için uzun boylu, yakışıklı bir erkek oyuncu aranıyordu. Akademide de epey yakışıklı genç öğrenci vardı. Bir gün üst kattaki sınıfımızın camının önüne oturup öğrencileri incelemeye başladım. Gözüme kestirdiğim gence ‘Sinemada oynamayı düşünür müsün?’ dedim. Gözleri parladı, ‘Elbette’ diye cevap verdi. Elinden tutup Sezai Sollelli'ye götürdüm, oradan da Yeşilçam'a. Bu genç Ayhan Işık'tı. O gün başlayan dostluğumuz ölüm ayırıncaya kadar sürdü. Zeki Müren'i de teklif ettim kabul etmediler.’’

  NURHAN Nur'un Yılmaz Güney'le geçen anıları daha da ilginç. 1950'li yılların sonunda karşılaştığı Güney'e hapis cezası olduğu için eşi Atıf Yılmaz'ın rol vermediğini öğrendiğini anlatan Nur, şöyle devam ediyor:

  ‘‘ATIF'a ısrar ettim. Yılmaz reji asistanı olarak çalışmaya başladı. Bir süre sonra Halit Refiğ de bizim aileye katıldı. 3 yıl boyunca ikisi de benim çocuğum gibi evimde yaşadı. 60 ihtilali oldu, Yılmaz'a ‘Git teslim ol. Adana'da yerel gazetedeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyle kurtul’ dedim. Teklifimi kabul etmedi, hapis yattı. İlk kez, ‘Dolandırıcılar Şahı’ filminde kamera karşısına çıktı, ama yüzü görülmedi. Birkaç saniyelik çekimde çok heyecanlandı. Ardından ilk filmi olan Ala Geyik'i çevirdi. Yılmaz'ı yıkan Nebahat Çehre oldu. Nebahat ayrıldıktan sonra bile Yılmaz'ı kıskandırmak için elinden geleni yaptı, adeta onu çıldırttı. Son olayda da eline silah veren yeğeni Yılmaz'ı bitirdi.’’

  BODRUM'DA YENİ DÜNYA

  TOZLU dumanlı sinema yıllarının ardından çekilmez olan evliliğini bitiren Nurhan Nur, 1970'te tiyatro turnesiyle geldiği Bodrum'a gönlünü bıraktı. 1981'de Bodrum'a yerleşen sanatçı, Turgutreis'te sakin bir yaşam sürüyor. Bodrum, elbette 15-20 yıl öncesinden farklıydı. Dah az yeşil, daha fazla binası var şimdi. Ancak Nurhan Nur, zaten herşeyin değişip yozlaştığının farkında. Hiç olmazsa kendine ait bir dünyanın izlerini bulabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

  Nurhan Nur, 1950'li yıllarda başladığı

  sinema yaşamındaki başarısını tiyatroda da sürdürdü.

  Siyah beyaz filmlerdeki anılarını renkli şekilde hatırlayan Nur,

  o yılların kendisinde bıraktığı tadı

  asla unutmuyor. Zorlukları bir kenara bıraktığında, ömür boyu kendisini

  mutlu

  kılabilecek hayalleri kurmasını sağlayıp, sakin bir yaşam sürüyor.

  PORTRE

  1930 yılında Elazığ'da doğdu, 20 günlük bebek olarak İstanbul'a geldi. Emekli Albay babası Arif Gençsüer, annesi ev hanımı annesi Hikmet Hanım'ın üç kızından küçüğü. Nurhan Nur'un ikiz kız kardeşi 1.5 yaşında öldü. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Şark Süslemeleri Bölümü mezunu Nur, 1947 yılında Faruk Genç'in rejisini yaptığı And Film'in ‘‘Nam-ı diğer Parmaksız Salih’’ filmiyle sinemaya geçti. 53 yıllık sanat yaşamı süresince 85'i aşkın filmde rol alan Nur, Şimal Yıldızı, Düşman Yolları Kesti, Yılanların Öcü gibi filmlerle sinemaseverlerin gönlünde taht kurdu. Ayrıca tiyatrolarda da rol aldı, TV dizilerinde oynadı. 1952 yılında rejisör Atıf Yılmaz'la evlendi, 1956 yılında kızı Kezban dünyaya geldi. 1962 yılında Atıf Yılmaz'dan boşandı.

  YARIN: Gamzeli güzel Bahar Öztan

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı