Ege Haberleri

  Barış için müzik

  İZMİR (DHA)
  03.09.2015 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Konak Belediyesi’nin Dünya Barış Günü kutlamaları kapsamında Tarihi Kemeraltı Çarşısı içindeki La Sinyora Sinagogu’nda düzenlediği etkinlikte barışa olan özlem müzikle dile getirildi.

  Barış için müzik

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın tarihi sinagogdaki konser etkinliğine Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Sami Azar, Aya Fotini Rum Ortodoks Kilisesi Baş Rahibi Kyrillos Sykis, Haham Berti Derofe, Katolik Dominikan Kilisesi Rahibi Padre Lorenzo ile çok sayıda davetli geldi. Konser öncesi Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve beraberindeki din adamları Yusuf Tuvi ve Nesim Bencoya’nın sinagog bahçesinde açılan Havralar isimli fotoğraf sergisini gezdi. Barış dileğiyle bahçeye zeytin fidanı dikildi.

  Barış için müzik

  Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü üç anlamlı etkinlikle kutladıklarını belirterek, "Bu sene barışı farklı bir şekilde kutlayalım istedik. Amacımız kentimizin zenginliklerini, tarihsel birikimini, demokrasiye katkısı ve şehirdeki barış dili nedeniyle ortaya çıkarmak, farkındalık yaratmaktı. Burada müziğin sesini, sanatın barış dilini yükselterek, İzmir’in farklılığını ortaya çıkarıyoruz. Biz İzmir’i birlikte oluşturduysak, İzmir kültürü bu kadar farklı zenginliklere dayanıyorsa, bu kadar farklı kültürler, etnik kimlikler, inançlar barış içinde yaşıyorsa bütün dünya da böyle yaşayabilir. Ellerimiz hep dostluk ve barış içinde sıkışsın. Birbirimize saygı duyarak, kentimize saygıyı yükselterek barışı da yükseltelim" dedi.

  BİR GÜN DEĞİL BİR YIL OLSUN

  İzmir Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Sami Azar da "Sadece barış gününe değil barış yılına ihtiyacımız var. Dünyamızın, anlayışa, dayanışmaya en önemlisi de sevgiye ihtiyacı var. Güzel İzmir’imizde bu güzellikler, faziletler asırlardır mevcut. Asırlardır bu güzelliklerin içerisinde yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından davetliler La Sinyora Sinagogu’nda İzmir Devlet Senfoni Orkestrası üyelerince verilen konseri dinledi. İzmir’de ilk kez bir sinagogda verilen konser dinleyicilerin büyük beğenisini topladı. Musevilerin ibadethanesi olan sinagogda müzik dolu bir gece yaşatan etkinlikte konuklara sefarad mutfağına özgü boyoz ve sübye ikram da etildi. 4 Eylül Cuma akşamı ise Antakya Medeniyetler Korosu Kadifekale’de konser verecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı