Ege Haberleri

  Başkent'teki teröre her kesimden tepki var

  Hürriyet Haber
  10.10.2015 - 15:47 | Son Güncelleme:

  ANKARA’daki terör saldırısı sonrasında İzmir’de, 4 parti il başkanından, baro başkanına, milletvekillerinden gazetecilere kadar toplumun her kesiminden, acı olaya tepki yükseldi, terör lanetlendi. Açıklamalardaki diğer ortak bir yön ise, barış, birlik ve beraberlik çağrısı oldu.

  Ankara’da, yapılacak olan "Emek, Barış, Demokrasi" mitinginin toplanma yeri tren garı önündeki peşpeşe yaşanan iki patlamayla, Türkiye bir kez daha terör acısını yaşadı. İzmir’de de 4 parti il başkanından, baro başkanına, milletvekillerinden gazetecilere kadar toplumun her kesiminden, acı olaya lanet edildi, tepki gösterildi. Açıklamalardaki diğer ortak bir yön ise, barış, birlik ve beraberlik çağrısı oldu.

  TÜRKİYE’Yİ BU HALE GETİRENLERE LANET OLSUN

  Başkentteki teröre her kesimden tepki var

  CHP İl Başkanı Bedri Serter, "Olayları lanetlememek mümkün değil. Türkiye’yi bu hale getirenler utansın. O bombaları oraya getiren, organize edenleri lanetliyorum. Yine ciğerlerimiz yandı, her gün ciğerlerimiz yanıyor. Türkiye bu hale getirenlere lanet olsun" dedi.

  KEŞKE HAKLI ÇIKMASAYDIK

  Başkentteki teröre her kesimden tepki var

   MHP İl Başkanı Necat Karataş, "Patlamadan dolayı, son derece üzgünüz. Cenabı Allahtan rahmet diliyoruz. Türkiye’deki terör bazlı yangının sadece Güneydoğu’da olmadığını gördük. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Türkiye’nin göbeğinde bu tür patlamanın olması bizleri endişelendiriyor. Yarına dair bizi kaygılandırıyor işin doğrusu. Türkiye Cumhuriyeti’nin geldiği, ülkenin geldiği şu nokta, bu günde oluşan sıkıntılardan kaynaklanmıyor. Uzun yıllardır bu birike birike bugünlere geldi. Artık Türkiye’de her ilde her ilçesinde, bu tür acıların yaşanabileceği ortamın olduğu bir gerçek. Bunun sorumlularının kim olduğu yetkililer tarafından takip edilip bulanacak, hesabı da inşallah sorulur. Ama bizim bulunduğumuz noktayı geçmiş zamanda işaret etme gayreti içinde olduk. Terör belasıyla Türkiye’nin karşı karşıya kalacağını söyledik. Keşke MHP Genel başkanımız Devlet Bahçeli, haklı çıkmasaydı. Bu tür olaylardan sonra, her hadiseden sonra, bunların failleri yakalanacak. Araştırma başlatıldı onlara gereken ceza verilecek sözlerine alıştık. Maalesef terör yine yapacağını yapıyor" dedi.

  BİRLİK BERABERLİĞİMİZİ ASLA BOZMAYACAĞIZ

  Başkentteki teröre her kesimden tepki var

  Ak Parti İl Başkanı Bülent Delican, "Bunun insan olarak konuşulacak bir yanı yok. Acımızı büyük. Bu ülkede bu lanet eylemi yapanların Allah belasını versin. Bunu lanetlemek bile yetmiyor. Büyük acı, ailelere başsağlığı diliyoruz. Ölen insanların bizim için acısı gerçekten çok büyük. Birlik beraberliğimiz, asla bozmayacağız. Kardeşliğimize kasteden başta dış güçlere ve içerideki maşaları hak ettikleri cezayı alacaklardır. Türkiye büyük bir devlet. Birlik ve beraberliğe kastedenlere karşı inadına daha da kenetleneceğiz. Devlet en kısa zamanda faillerini, yakalayacaktır. En ağır cezayı alacaktır" dedi.

  1 KASIM’DA BUNUN CEZASI VERİLECEK

  Başkentteki teröre her kesimden tepki var

  HDP İl Başkanı Cavit Uğur, "Sözün bittiği yerdeyiz. Bu filmi yeniden seyretmeyeceğiz demiştim ama bize aynı filmi izletmekte ısrarcılar. PKK’nın seçim güvenliği açısından ateşkes çağırısını yaptığı sırada, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın açıklamaları, bu saldırının kimler tarafından yapıldığının faillerini ortaya çıkarmıştır. Bu kadar saldırı hazırlığından, istihbarat örgütünün haberdar olmaması mümkün değil. Çocuk mu kandırıyorlar? Orada bulunan arkadaşlardan aldığımız bilgi, patlama tıpkı Suruç’taki gibi etraftaki polis tertibatı kaldırıldıktan sonra olmuş. Patlamanın, saray ve tarafından onun kurduğu derin örgüt tarafından yapıldığı açıktır. Acımız çok büyük ama bu hesapsız kalmayacaktır. 1 Kasım’da bunun cezası verilecektir" dedi.

  SARAY GLADYOSUNUNU ÜRÜNÜ

  Patlama sırasında meydanda bulunan ve sonrasındaki dehşet dakikalarına tanıklık eden CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, "Mitinge katılmak üzere oradaydım. Bizim kortejin yaklaşık 30-40 metre arkasında, çok kısa aralıklarla iki patlama gerçekleşti. Bununu ses bombası olduğunu düşündüm Ama ne zan ki önüme bir bilye düştü. Bunun canlı bomba yada patlayıcı olduğunu anladım. Büyük bir panik yaşandı. Patlamanın önceden hazırlanmış bir düzenek bir plan olduğu belli. Bu bir barış ve demokrasi mitingiydi. Nefes alışımızı takip ettiğini söyleyen, Cumhurbaşkanı ve ekibinin bütün bunlardan haberdar olmaması mümkün değil. Suruç’la başlayan artarak devam eden terör olayları bugün barış ve demokrasi mitingini kana bulamıştır. Bunun, saray gladyosunun düzenlemiş olduğu bir tertip ve oyun olduğunu düşünüyorum. Yaklaşan 1 Kasım seçimlerine doğru toplumda yılgınlık ve umutsuzluk olması için, ben istersem canlı bomba gönderirim istersem patlayıcı kurarım ve sizi öldürürüm demektir. Bu ülke sahipsizi değil ülkemize sahip çıkacağız. Demokrasiye sahip çıkacağız. Bizi bölmek ve parçalamak isteyen ve kardeşliğimizi yok etmek isteyenlere karşı inadına barış ve kardeşlik dileceğiz" dedi.

  GAZETECİLERDEN KINAMA

  İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, "Ülkemizi karıştırmak, barışı bozmak, ülkeyi kan gölüne çevirmek isteyen karanlık güçler bu sefer de Ankara’da ortaya çıktı. Savaşa inat, barışı savunanların bir araya geleceği yürüyüş öncesinde çok sayıda vatandaşımızı hedef alan ve ilk belirlemelere göre 30 kişinin ölümü, 126 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bu kanlı saldırıyı lanetliyorum. Bu saldırıyı düzenleyenler, onların arkasındaki güçler bir an önce ortaya çıkarılmalı ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Milli birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik bu saldırılar karşısında daha da kenetlenmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Gün birlik-beraberlik günüdür. Bütün olumsuzluklara ve kanlı saldırılara rağmen barışı savunmaya devam edeceğiz. Terör ve şiddet karşısında bir adım dahi gerilemeyeceğiz. Patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilerim. Milletimizin başı sağolsun" dedi.

  YAPANLARI ORTAYA ÇIKARMAK BOYNUMUZUNU BORCUDUR

  CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Atila Sertel’de, Ankara’da terör saldırısıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Atilla Sertel, "Çok sayıda vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan saldırıyı lanetliyorum. Terörün ve şiddetin her türlüsünü lanetliyorum. Ülkemizde kaos yaratmak, topluma korku salmak amacıyla yapılan saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır. Bu saldırıları yapanları ortaya çıkarmak boynumuzun borcudur" dedi.

  BİRLİĞİMİZİN SABOTE EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

  CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "Ankara’da gerçek failleri tıpkı Suruç katliamı gibi kasıtlı olarak karanlıkta bırakılacak çok acı verici bir katliam yaşandı. Amacın 1 Kasım seçimlerini şu veya bu şekilde sabote etmek olduğuna şüphe yok. Zaman metanet ve birlik zamanıdır. Birliğimizin sabote edilmesine izin vermeyeceğiz. 1 Kasım Genel Seçimlerinin ne engellenmesine ne de gölgelenmesine izin vereceğiz. Ölenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır ve gayret diliyorum" dedi.

  HAKİM VE SAVCILARI GÖREVE DAVET EDİYORUM

  İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, "Miting öncesi yapılan saldırıyı nefretli kınıyorum lanetliyoruz. Sorumluların derhal bulunarak adalet önüne çıkartılması gerekiyor. Bu anlamda cumhuriyet savcılarına, yetkililere büyük görev düşüyor. Olayın sorumlusu her kim olursa olsunu adalet önüne çıkartılmalıdır. Saldırganların, saldırtanlarını amaçlarının önüne geçilmelidir. Ülkemizi tekrar bir barış kardeşlik içerisinde, vatandaşlarımız hayatlarını ülkemiz içinde idame ettirmeliler. Bunu da sağlayacak olan en başta adalet mekanizmasıdır. Hakim ve savcıları göreve davet ediyoruz ve tabi ki iktidarı da göreve çağırıyoruz" dedi.

  YILDIRIM ANKARA’YA DÖNDÜ

  Başkentteki teröre her kesimden tepki var

  AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım Ankara’daki terör olayının ardından seçim çalışmalarına son verip Ankara’ya gitti. Yazılı açıklama yapan Yılrdırım, "Kirli ellerin patlattığı bombalar ile hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Başkentin göbeğindeki bu patlama birliğimize, kardeşliğimize yöneliktir. 30 canımızı kaybettik. Gün etle tırnak olma, provokasyonlardan uzak durup kenetlenme günüdür. Hedef gösteren açıklamalar teröre hizmet eder. Vahşet, kan ve gözyaşı isteyenleri sevindirir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yaralarını saracak güçtedir. Başka ülkemiz yok. Hep birlikte kardeşçe yaşayacağız. Bu saldırıları yapanları ortaya çıkarmak boynumuzun borcudur. Bu elbette ölen canlarımızı geri getirmez, ancak acımızı hafifletecektir.

  Bu acı olay nedeniyle milletvekili olduğum İzmir’de seçim çalışmalarına bir süre ara vererek gelişmeleri takip etmek ve değerlendirme yapmak üzere Ankara’ya gideceğim. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.

  TÜRKİYE BUNLARI HAKETMİYOR

  Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılarda terör saldırısıyla ilgili 7 Haziran seçimleri sonrasında unuttuğumuz terör eylemlerinin, yeniden Türkiye’nin gündemine girerek evlerimize ateş düşürdüğünü, yüreklerimizi yaktığını ve yakmaya devam edeceğini söyledi. Yorgancılar, "Hain pusularla şehit edilen askerlerimiz, polislerimiz ve masum vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı bu durum artık dayanılmaz bir hal almıştır. Ankara’da, barış isteyen sivil vatandaşlarımıza yönelik yapılan son saldırı da, elbette ki amacına ulaşamayacaktır. Türkiye, her geçen gün tehlikeli bir sarmalın içine sürüklenmektedir. Şanlı tarihimizde bu oyunları boşa çıkaran ülkemiz, bugün de bu güçte ve istektedir. Her bir saldırıda halkımız birbirine daha çok kenetlenmiştir, yine kenetlenecektir. Ancak, bir korku imparatorluğuna dönüştürülmeye, milli birlik ve beraberliği çökertilmeye çalışılan ülkemiz, bunları hak etmemektedir. Vatanına, toprağına, bayrağına canı pahasına bağlı olan halkımız da bu şiddeti ve ayrışmayı hak etmemektedir. Siyasi irade, artık terörü lanetlemenin ötesinde gereğini yapmak zorundadır. Özellikle de seçim öncesinde söylemlerde çok daha hassas olunmalı, kastını aşan cümlelere müsaade edilmemelidir. Aksi, terör eylemine hizmet etmekle eşdeğerdir. Bir kez daha altını çizmek isterim ki, sağduyumuzu koruyarak, birlik ve beraberlik içerisinde, kutuplaşmadan yol alabilmeyi başarmak zorundayız. Temennimiz bir an önce bu acıların son bulması, ülkemizin yeniden huzurlu ve başarı dolu günlerine geri dönmesidir" dedi.

  DEMİRTAŞ’TAN TEPKİ

  Başkentteki teröre her kesimden tepki var

  İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da Barış ve Demokrasi mitinginin toplanma alanında yaşanan terör saldırısı nedeniyle 30 vatandaşın hayatını kaybetmesinin tüm ülkeyi ve oda camiasını derinden sarstığını söyledi. Demirtaş, "İlk açıklamalarda belirtilen ölü ve yaralı sayısının daha da artmaması şu anda tek dileğimizdir. Bu hain terör saldırısını acı ve üzüntüyle lanetliyoruz. Ülkemizde bir an önce, barış ve huzur ortamının sağlanmasını istiyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ülkemizin başı sağ olsun" dedi.

  GÜÇLÜ’DEN MESAJ

  ESİAD Başkanı Mustafa Güçlü, "Artık sözün tükendiği yerdeyiz. Çok vahim bir olaya üzücü olay, kim ne medet umarak bu eylemleri yapıyorsa lanetliyoruz. İnanıyorum ki birşeyleri planlarayanların arzuları gerçekleşmeyecek.Türkiye bir şekilde barış içinde yoluna devam edecek" dedi.

  İZMİR KONFEDERASYONU KINADI

  İzmir’de 120 dernek ve 24 Federasyonu bünyesinde bulunduran İzmir Konfederasyonu Başkanı Turgay Baransel de, "Suruç katliamı yaralarını sarmaya çalıştığımız şu günlerde yaşadığımız bu terör olayı hepimizi derinden sarstı. Ancak terör bu coğrafyada zarar verse de hiç bir zaman amacına ulaşamayacak. Terörü bir kez daha lanetliyor, halkımıza başsağlığı, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. 1 Kadım seçimleri ve demokrasiyi sabote etmeye yönelik bu hain saldırı karşısında da tek yumruk olmayı başarırsak teröre en büyük cevabı veririz. Acımız sonsuzdur" dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı