Ege Haberleri

  Anadolu Ateşi İzmir'den geçti

  Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)
  24.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük dans topluluklarından olan Anadolu Ateşi, uğuruna inandığı İzmir’den Türkiye turnesine başladı, Troya şovu ile İzmirli sanatseverlerle buluştu.

  Türkiye turnesine İzmir’den başlayan ve Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnelenen gösteriyi, binlerce kişi beğeniyle izledi. Cumartesi günü İzmirlilere veda eden Troya gösterisi kostüm tasarımları ve nefis koreografisiyle izleyenlerden tam not aldı.

  Görsel bir şölen

  Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, 120 kişilik dansçı ekibiyle, 2 saat boyunca, Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda görsel şölen sundu. Gösteriye, sahne dekoru olarak kullanılan, 12 metre yüksekliğinde ve 1 ton ağırlığındaki Troya Atı da ayrı bir renk kattı. İzmir’in uğuruna inandıkları için daha önceden de olduğu gibi turneye yine İzmir’den başlamaya karar verdiklerini söyleyen Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, gecenin sonunda sahneye çıkarak dansçılarıyla birlikte gösteriyi tamamladı.

  Çok bilinen öykü

  3 bin yıllık tarihi, dansın evrensel diliyle günümüze taşıdıklarını anlatan Mustafa Erdoğan, batı uygarlığına kaynaklık etmiş, kutsal kitaplardaki öyküler kadar eski, bu toprakların efsanesi olan Troya’nın, İzmir gösterisinde 120 dansçının görev aldığını anlattı. Erdoğan daha sonra şunları söyledi: “Troya Türk halkına ait bir efsane. Efsanede daha çok barışı hedefleyen Anadolu dayanışması öne çıktı. Dünya çapında yaptığı gösterilerle Türkiye’nin tanıtımına büyük katkılar sağlayan topluluğumuz, Troya Türkiye Turnesi çerçevesinde İzmir’den sonra Ankara’da 2, Adana’da 2, İstanbul Maltepe Üniversitesi’nde 1 ve İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda 2 gösteri sunacak. Ekip ayrıca Antalya’da da 6 Temmuz’dan itibaren her salı, Troya gösterileriyle izleyicilerin karşısına çıkacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı