Ege Haberleri

  200 BİN ÇOCUK SÜTTEN OLDU

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  05.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DERS zilinin çalmasına sayılı günler kala okul sütü dağıtımının zamanının bahar ayları olarak belirlenmesi ve haftada 2-3 günle sınırlı tutulması hayal kırıklığı yarattı.

   


  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Tire Süt Kooperatifi ile 7 yıldır ortaklaşa yürüttüğü gelir düzeyi düşük okullarda süt dağıtımı projesi örnek olup, hükümet tarafından tüm Türkiye’ye yayılınca Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu mükerrer olmaması için dağıtımı geçen yıl durdurdu, 5 yaş altı yoksul aile çocuklarına süt dağıtacak yeni bir proje yapacağını açıkladı. Bu yeni projenin ise 17 Eylül’de 46 bin aile ile başlayacağı, Ocak’ta 110 bin aileye ulaşılacağı öğrenildi. Ancak okulların açılmasına günler kala Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara, süt arzının bol olduğu Nisan-Mayıs aylarında, süt dağıtacağı ortaya çıktı. Hükümetin uygulamasıyla İzmir’de Büyükşehir Belediyesi sayesinde haftanın beş günü süt içen 200 çocuk da bu sütten mahrum kaldı.
  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 5 yaş altı çocuk bulunan 46 bin eve 15 günde bir olmak üzere ayda 8 litre süt dağıtılacağını söyledi. “Bizim şimdi hükümetimizin Türkiye çapında karar verdiği, ‘Ben yapacağım’ dediği bir konuda ‘Hayır’ diyecek halimiz yok. Bütçemizde kaynak ayırmıştık. Onu bu projeye kanalize ederek yine süt projemizi sürdürmeye çalışıyoruz. ‘15 gün o verdi, bir ay biz’ gibi bir rekabete, polemiğe kesinlikle girmek istemeyiz. Biz sadece projede kulvarımızı değiştirdik” diye konuştu. Kocaoğlu ayrıca iyi projelerin eleştirmek yerine iyi yönden bakmak gerektiğini de vurgulayarak okul sütünün arz fazlası olduğu dönemde dağıtılacak olması konusunu yeni duyduğunu, araştırdıktan sonra açıklama yapmasının daha doğru olduğunu dile getirdi.

  Dağıtım sekteye uğradı
  Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi sadece arz fazlası dönemde süt dağıtılacak olmasını eleştirdi. “Burada samimiyet sorunu var” diyen Çiftçi, geçen yılki uygulamanın da alelacele yapıldığı için sürdürülebilir olmaktan uzak olduğunu savundu. Okul sütünün sadece baharda değil bütün eğitim döneminde verilmesi gerektiğini vurgulayan Çiftçi, “Buradan çağrı yapıyorum; daha sağlıklı nesiller ve üreticinin desteklenmesi açısından okul sütü dönemsel değil, sürekli olmalıdır. Aksi takdirde geçen yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasıyla sürekli süte ulaşan 200 bin çocuğumuz da mağdur olacaktır. Tarım Bakanlığı, İzmir’deki bu süt dağıtımını sekteye uğratmıştır” dedi.


  Sadece bahar olmaz
  Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Raşit Uysal da “Projeyi süt arzına bağlamak son derece yanlış. Çocuklara gerekli olan kalsiyum ve protein ihtiyacının karşılanması için sadece bahar döneminde süt dağıtmak doğru değil. Devamlı yapılmalı, okul açıldığında başlamalı, kapandığında sona ermelidir. Bu İzmir’de hep böyle uygulandı. Bakanlık projeye başlayınca geri çekilinmesi ve başka projeye başlanması da çok doğru bir adımdı” değerlendirmesini yaptı.


  Üreticide düş kırıklığı
  Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük ise “Okul sütüne arz fazlasının eritilmesi diye bakılmamalı. Birinci dönem uygulanacak olmaması bizi hayal kırıklığına uğrattı. Bu biz üreticiler için bir umuttu. Bu tür desteklemeler olsa yeni krizler yaşanacak ve hayvanlar azalmaya devam edecektir. Bu yüzden Bakanlığın olaya bakışını doğru bulmuyorum” dedi. Öğrenci Velileri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Orhan Yüce de “Zaten bu süt dağıtımı sağlıklı nesiller için değil piyasayı düzenlemek için yapılıyor. O yüzden biz samimiyetine inanmıyoruz. Süt dağıtılacaksa ticari amaç güdülmemeli” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı