İZMİR HABERLERİ

Ege Tıbbi Mikrobiyoloji'de hedef, 'referans merkezi' olmak

DHA
15.09.2018 - 11:16Son Güncelleme :
DHA

TÜRKİYE'de sağlık alanında pek çok ilke imza atan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Dünya Sağlık Örgütü referans merkezi olma yolunda ilerliyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin ilk kurulan anabilim dalları arasında yer alan Tıbbi Mikrobiyoloji, çalışmalarını modern alt yapısı ile sürdürüyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak anabilim dalını ziyaret ederek akademisyenlerle bir araya geldi. Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüçhan Sertöz de yapılan çalışmalar konusunda bilgi verdi. Anabilim dalı bünyesinde Türkiye'de ilk moleküler mikrobiyoloji doktora programının açıldığını ifade eden Prof. Dr. Sertöz, "Anabilim dalımız çatısı altında Viroloji ve Mikoloji bilim dallarını faaliyete geçirdik ve yandal asistanı konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını heyecanla bekliyoruz. Fakültemizde rutin hizmet veren laboratuvarlar içerisinde ISO15189 belgesini almak üzere Türk Akreditasyon Kurumu'na (TÜRKAK) başvuru sürecini başlatan ilk anabilim dalıyız. Bu belgeyi almamız ile birlikte fakültemizdeki ve üniversitemizdeki ilk mükemmeliyet merkezi ve Dünya Sağlık Örgütü referans merkezi olmak hedefimiz. Akreditasyon sürecinin tamamlanması ile fakültemizde klinik araştırmalar ve faz çalışmaları ile ilgili mikrobiyolojik tüm testler bünyemizde gerçekleştirebilecek" dedi.

Anabilim dalının Türkiye'deki başarılarının yanında uluslararası işbirliklerini de hayata geçirdiğini belirten Prof. Dr. Sertöz, "Uzmanlık öğrencilerimizi Avrupa Mikrobiyoloji Derneği işbirliği ile İsveç'in Karolinska Üniversitesi'ne gönderiyoruz. İlk uzmanlık öğrencilerimizi gönderdiğimiz bu protokolün önemli çıktılarını şimdiden almaya başladık" diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Budak, başarıları ve öncü olma özelliğinden dolayı Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı akademisyenleri ve çalışanlarını kutladı. Ziyaret sırasında konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, Ege Üniversitesi'nin başarısının özveriyle emek veren çalışanların eseri olduğunu ifade ederek, "Tıp Fakültemiz başarıları ile ulusal ve uluslararası alanda üniversitemizin ve ülkemizin göğsünü kabartıyor. Burada çok güçlü bir akademik kadro var. Ve bu kadromuz özveriyle çalışarak büyük başarılara ve ilklere imza atıyorlar. Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalımızda da bu başarının bir örneğini görmekten mutluluk duyuyorum. Kuruluşundan bugüne Anabilim dalımızın gelişimine hizmet eden tüm hocalarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

NİTELİKLİ AKADEMİK KADRO

Türkiye'de uzmanlık eğitimi akredite ilk tıbbi mikrobiyoloji anabilim dalı olan kürsüde; 12 profesör, 8 uzmanlık öğrencisi, 27 sağlık teknikeri, 1 eğitim sekreteri, 1 kalite sekreteri, 2 veri kayıt elemanı ve 4 temizlik personeli görev yapıyor.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ege Tıbbi Mikrobiyoloji'de hedef, 'referans merkezi' olmak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Eylül 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:23
 • Guneş
  06:46
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:28
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı