İZMİR HABERLERİ

EBSO Başarılı Sanayici Kuruluşları Ödül Töreni

AA / Ramazan Ercan
16.01.2015 - 18:30Son Güncelleme :

- TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: - "Özellikle bir şey gördük ki petrol ve doğalgaz saadet getirmiyor. Hepsi tükeniyor veyahut bazen para etmiyor. Girişimcilik para ediyor" - "2015 seçimlerine kadar yapısal reform şansı yok. Haziran'dan sonra Türkiye'nin tek odaklanması gereken yapısal reformlar. Kişi başı geliri 25 bin dolara çıkarmak istiyoruz. Olur mu olur, çünkü Türkiye olarak bunu yaptık. Türkiye'yi en büyük 10 ekonomi arasına sokarız"

AA / Ramazan Ercan

İZMİR (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, petrol ve doğalgazın saadet getirmediğini belirterek, "Hepsi tükeniyor veyahut bazen para etmiyor. Bugün petrolün doğalgazın para etmediği gibi. Girişimcilik para ediyor" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) Hilton Oteli'nde düzenlediği "Başarılı Sanayici Kuruluşları Ödül Töreni"de yaptığı konuşmada, kente şu ana kadar 52 kez geldiğini, İzmir'in Türkiye'nin en önemli "yıldız" şehirlerinden biri olduğunu belirtti.

Ödülü alacakları "ekonominin yıldızları" olarak niteleyen Hisarcıklıoğlu, "Futbolun yıldızları nasıl koruma altına alınıyorsa Türkiye'nin zenginleşmesini sağlayan ekonominin yıldızları da başta kamu, devlet olmak üzere hepimiz koruma altına almalıyız. Onları çeşitli cezalarla, ikazlarla ürkütmemeliyiz" dedi.

EBSO, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası'nın 5 yıldızlı oda ve borsalar olduğunu, üyelerine Paris, Berlin, Londra'daki odaların verdiği kalitede hizmet ettiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, bu başarılarından dolayı teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de yeni iş yeri açma oranının 2014'de bir önceki yıla göre yüzde 18, İzmir'de yüzde 34 arttığını ifade eden ve kent ekonomisiyle ilgili bazı bilgiler vererek, ildeki bankalarda 53 milyar liralık paranın olduğunu bildirdi.

İzmir-İstanbul Otoyolu Projesi, İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi ve yeni fuar alanının tamamlanmasıyla birlikte kentin yeni bir vizyona kavuşacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, kentteki üretimin 19 bin lira ile Türkiye ortalaması olan 15 bin liranın üzerinde olduğuna vurgu yaparak, "Tüm Türkiye İzmir'i yakalamış olsaydı bizim Gayri Safi Milli Hasılamız bugün 1 trilyon olurdu. Türkiye, bugüne göre yüzde 33 daha zengin olurdu" diye konuştu.

-"Sanayiyi cazip hale getirmeliyiz"

Türkiye'nin en büyük 500 şirketi arasında 2010 yılında İzmir'den 30, 2013'de ise 36 şirketin olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Sıkıntılarımız var mı var. Türkiye'nin en önemli sorunlarından bir tanesi Türkiye 2000'li yılların başında dünyanın en büyük 15 sanayi ülkesi içerisindeydi. Şu anda 15'in içinden düştü. Sanayimizi yeteri kadar büyütemedik. Bunun sebebi, hizmet, tarım sektörünün sanayi sektöründen daha fazla büyümesidir. Onun için yeniden sanayiyi cazip hale getirmeliyiz. Muhakkak teşvik sisteminin statik değil dinamik olması lazım. Değişen koşullara göre mutlaka sistemin yenilenmesine ihtiyaç var. Türkiye olarak önemli bir sıkıntımız istihdam üzerindeki yükler.

Bir işçimizin eline 100 lira geçiyorsa işveren olarak bana maliyeti 159 lira. OECD ülkelerinin ortalamasında baktığımızda bu rakam yüzde 35, bende 59, ABD'de yüzde 22'lerde. İstihdam üzerindeki yüklerin muhakkak rekabet edebileceğimiz şartlara getirilmesi lazım. Kıdem tazminatını 20 yıl üzerinden esas aldığımız zaman ABD'de 4,7 maaş, Türkiye'de 20 maaş ediyor.

Her yıl 1 milyon kişi istihdam piyasasına giriyor. 1 milyon kişiye iş bulmak durumundayız. Devlet kapısında 1 milyon kişiye iş bulamazsınız. Kim bulacak, bu salonu dolduran müteşebbisler. Ama iş yapmayı cazip hale getirmemiz lazım."

- "İstihdam üzerindeki vergi yükünü azaltan proje"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, SGK ve İŞKUR ile birlikte "Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi"ni hayata geçirdiklerini, bu programa katılanların 3 ay meslek lisesinde eğitilirken günlük 25 lira cep harçlığı alarak sağlık sigortalarının ödendiği bilgisini veren Rıfat Hisarcıklıoğlu, buradan bir kişinin işe alınması halinde istihdam üzerindeki yüzde 18'lik vergi yükünün 4,5 yıla kadar ödenmediğine dikkati çekti.

Hisarcıklıoğlu, bu sistemden Türk sanayicilerinin yeterince yararlanmadığını, Türkiye'de eleman çalıştıran yabancı sermayenin fazlaca istifade ettiğine vurgu yaparak, "Şikayet ediyoruz ama bunu rakiplerimizle eşit koşula indirecek mekanizmayı getirecek şeyi kullanmıyoruz" dedi.

-Kare kodlu çek

İş adamlarının tahsilatta zorluk çektiğini, bu sorunun Türkiye genelinde yaşandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bununla ilgili 2 mekanizma üzerinde çalıştıklarını, çeklerdeki hapis cezalarının kaldırılmasına bağlı olarak çekin itibarının artırılması için girişimde bulunduklarını kaydetti.

Bankaların, tüketicilerin her türlü bilgisine ulaşabildiğini, iş adamlarının ise ancak referansla mal sattığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Eğer bankalar görebiliyorsa bizim de görmemiz lazım dedik. Bizim riskimiz daha büyük. Onlar teminat, ipotek alabiliyorlar biz bunu da alamıyoruz. Kare kodlu çek. İnşallah bu yürürlüğe girerse kare kodlu çek vasıtasıyla herhangi bir alışverişinizde bu kodu okutarak banka neyi görüyorsa siz de onu görebileceksiniz. Bir kişinin riskinin üstlenilip üstlenilmeyeceğini göreceğiz" ifadelerini kullandı.

İhracat için tarifeli tren seferleri başlattıklarını, Kayseri, Gaziantep, Konya'yı Avrupa'yla bütünleştirmek istediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, İzmir'den de bu seferlerin başladığını söyledi.

-"Petrol doğalgaz saadet getirmiyor"

Rusya'nın önemine işaret eden Rıfat Hisarcıklıoğlu, son yaşanan olaylarla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Özellikle bir şey gördük ki petrol ve doğalgaz saadet getirmiyor. En önemli nokta, girişimci ne kadar var o kadar zenginsin. Yeraltı zenginliği hiçbir şey değil, hikaye. Hepsi tükeniyor veyahut bazen para etmiyor. Bugün petrolün, doğalgazın para etmediği gibi. Girişimcilik para ediyor. Bu bizim için, gelecek için ders çıkarılması gereken nokta. Genlerimizde de müthiş bir girişimcilik ruhu var. Allah petrol, doğalgaz vermemiş ama müthiş bir müteşebbis ruhu vermiş. Son 30 yıldaki başarı hikayesiyle bunu gösterdik."

2015 yılında Türk ekonomisini etkileyecek konulardan birisinin de ABD Merkez Bankası'nın faiz oranları olacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, iş adamlarına da dalgalanmalara karşı "dövizle borçlanmama" uyarısında bulundu.

Türkiye'de kişi başı gelirin 2002 yılında 4 bin dolar civarında olduğunu, ekonomide yapılan yapısal reformlarla birlikte kişi başı gelirin 10 bin dolar civarına geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, zenginliğin 2,5 misli arttığını, 6 yılda müthiş bir başarı hikayesinin yazıldığını kaydetti.

2008'deki küresel ekonomik krizden itibaren 10 bin dolar seviyesinde kalındığını, "orta gelir tuzağına" düşüldüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, "Yapısal reformları yapmadığınızda durumunuz bu oluyor. Ne yapmamız lazım. Tekrar Türkiye'nin esas gündemine odaklanması lazım. Burada da haksızlık yapmayalım. 2015 seçimlerine kadar yapısal reform şansı yok. Haziran'dan sonra Türkiye'nin tek odaklanması gereken yapısal reformlar. Kişi başı geliri 25 bin dolara çıkarmak istiyoruz. Olur mu olur, çünkü Türkiye olarak bunu yaptık. Türkiye'yi en büyük 10 ekonomi arasına sokarız. Rakiplerimiz hangi şartlarda üretiyorsa, alıyorsa, satıyorsa, istihdam ediyorsa devletten tek isteğim rakibimizle aynı sahada futbolu oynatın. Biz bu maçı alırız" şeklinde konuştu.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise Türkiye'nin büyük ve güçlü bir ülke olduğunu, bu gücün en önemli kaynaklarından bir tanesinin yatırım yaparak üretim gerçekleştiren, ihracat yapan, istihdam sağlayan, vergisini ödeyen sanayiciler olduğunu ifade etti. Yorgancılar, Türkiye'nin yeni bir istihdam, yatırım, ihracat hamlesine ihtiyacının bulunduğunu kaydetti.

EBSO Meclis Başkanı Salih Esen de 2013 yılı kriterlerine göre 17 kategoride 82 plaket, 433 başarı belgesi ile 182 firma ve 2 başarılı girişimciyi ödüllendirdiklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İzmir Valisi Mustafa Toprak, EBSO Başkanı Yorgancılar, "en çok büyüyen", "ihracatını artıran", "istihdam sağlayan" gibi çeşitli kategorilerde dereceye giren firmalara plaket verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden EBSO Başarılı Sanayici Kuruluşları Ödül Töreni hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 18 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça EBSO Başarılı Sanayici Kuruluşları Ödül Töreni haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı