DÜZCE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Düzce'de 40 bin öğrenci 659 bin kitap okudu

DHA
06.06.2018 - 16:05Son Güncelleme :
DHA

Tezcan SOLMAZ/DÜZCE, (DHA) - DÜZCE'de öğrencileri kitap okumaya teşvik etmek için başlattığı 'Annem Varsa Bende Varım' projesi kapsamında 40 bin öğrenci 659 bin 491 kitap okudu.

Düzce'de 'Annem Varsa Bende Varım, Kitap Okuma, Yazı Yazma ve Değerler Eğitimi Projesi' projesi ile ilgili Düzce Belediyesi'nin kültür merkezinde toplantı düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit proje kapsamında, 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrencilerin okuduğu kitap sayısının 659 bin 491'i bulduğunu ve öğrenci başına okunan kitap sayısının 17'ye yükseldiğini belirtti. Proje ile birlikte ailelerin televizyon seyretmek, dizi izlemek, telefonla oynamak, bilgisayarla vakit geçirmek, kahvehanelere gitmek yerine çocuklarına zaman ayırdıklarını belirten Yiğit, "Öğrencilerimizi kitap okuma zevki ve yazı yazma becerisiyle buluşturup onlara değerler eğitimi sunan projemiz, çocuklarımızla birlikte aileleri de olumlu yönde etkilemiş, proje ile birlikte birçok aile televizyon seyretmek, dizi izlemek, telefonla oynamak, bilgisayarla vakit geçirmek, kahvehanelere gitmekten vazgeçip çocukları ile birlikte zaman geçirmeye başlamışlardır. Kısa zamanda olumlu sonuçlar veren projemizin orta okul öğrencilerimizin kendilerinin kurgulayıp yazdıkları hikayelerden oluşan 'Hem Okudum Hem Yazdım' adıyla bir kitabın daha dahil olarak zenginleşmesi, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, velilerimizin projeyi ne derece ciddiye aldıklarını göstermesi açısından önemlidir." dedi.

Düzce Valisi Zülkif Dağlı ise, "2017 yılının Mart ayı itibariyle 'Annem Varsa Bende Varım' kitabını bastırarak projemize başladık. Bir dönemlik deneme sonunda projenin amacına ulaştığını gördük. Bunun üzerine projeyi orta okul ve liselerde de uygulayabilir miyiz? şeklinde bir mütalaamız oldu. Değerli yazarımız İlhan Akın'ın gayretiyle iki kitap daha projeye dahil edildi. Yaz döneminin sonuna doğru sınavlarda motive edici mahiyette orta son ve lise son öğrencilerine yönelik kitaplar da bastıracağız. Arkamıza dönüp bakmayacağız. Her türlü hazırlığımızı yapmış olacağız. Milli Eğitim Bakanımız projenin startını verirken ‘Bu sadece Düzce değil Türkiye projesi olacak' demişti. Türkiye projesi olma yolunda ilerliyor. Sivas ve Bitlis illerinde proje uygulanmaya başlandı. Biz projenin başında her öğrencimizin 15 kitap okumasını hedeflemiştik. Hedefi aştığımızı görmek bizi mutlu etti. Ekim ayında öğrencilerimiz masalarında yeni kitaplarını bulacaklar. Gayret öğrenci ve velilerimizden, destekte bizden." diye konuştu.

Konuşmaların ardından kitap okuyup dereceye giren çocuklara hediyeler verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Düzce'de 40 bin öğrenci 659 bin kitap okudu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı