ANKARA HABERLERİ

Düşük fiyatlı hasat bayramı

Arzu TÜRKUÇAR/İHA
10.07.2015 - 01:25Son Güncelleme :

Polatlı’da gerçekleştirilen hasat bayramında konuşan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Aşırı yağış, hububatta kalite düşüklüğüne yol açacak. Fiyatlar geçen seneki rakamların yüzde 9 altında seyrediyor” dedi.

Arzu TÜRKUÇAR/İHA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Polatlı Ziraat Odası’nın işbirliğinde yapılan hasat bayramına katılan ziraat odası başkanları biçerdövere binerek ilk mahsulü topladı. Etkinliğe katılan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de 2014 yılında 8 milyon hektara yakın alanda buğday ekildiğini ve 19 milyon ton üretim yapıldığını ifade etti. Bayraktar şunları söyledi:
“Türkiye'de buğday ekilen alanın büyüklüğü, Hollanda, Belçika ve Lübnan'ın toplamı kadar. Hububat bahar dönemine iyi bir şekilde hazırlandı. Yalnız bazı yörelerde yağışın geç gelmesi, bazı yörelerde ise aşırı yağış, hububatta üretim, verimlilik ve kaliteyi etkiledi. Buğdayda 23 milyon civarında rekolte bekliyorduk ama tahminlerimizi 22 milyon ton olarak revize ettik. Yine arpa üretiminin bu yıl, geçen yıla göre 1,7 milyon ton artışla 8 milyon tonu bulacağını öngörüyoruz.

TMO’YU UYARIYORUZ

Buğday fiyatları Polatlı'da geçen senenin yüzde 9 altında seyrediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) sürekli ve hızlı alım yapması çok önemli. Hasadın yoğun olarak yapıldığı bu günlerde TMO, alım merkezlerini artırarak, çiftçiyi toplayıcıların eline bırakmamalı. Ofis, ödemeleri aksatmadan zamanında yapmalı, çiftçimizi kapısında bekletmemelidir. Çiftçimize sıkıntı çıkarılır, ödemeler geciktirilirse fiyatlar daha da aşağı düşer. TMO'yu bu manada uyarıyoruz. Bunlar yapılmazsa, TMO'nun fiyat açıklaması bir şey ifade etmeyecektir. Tarım sektöründe yapısal sorunların çözümlenmesi, çiftçilerimizin gelirlerinin istikrara kavuşturulması ve kırsal refahın artması, tarım sektöründeki politikaların istihdam ve sosyal politikalar içinde yer alması ve üreticilerimize tarım ürünlerinin dünya pazarlarındaki kaliteye erişiminin teşvik edilmesi şarttır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Düşük fiyatlı hasat bayramı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Nisan 2018, Salı
 • İmsak
  04:57
 • Guneş
  06:23
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:41
Sayfa Başı