İSTANBUL HABERLERİ

Dursun Özbek:"Hakan Şükür ve Arif Erdem için 21 Eylül 2016'da üyelikten çıkarma kararı almıştık"

DHA
28.03.2017 - 16:39Son Güncelleme :
Dursun Özbek:Hakan Şükür ve Arif Erdem için 21 Eylül 2016da üyelikten çıkarma kararı almıştık
DHA

"İhraç nedeni aidat değil"

"FETÖ/PDY bağlantıları, el varlıklarına el konulması ve haklarında yakalama kararı var. Özellikle terör örgütlerine bulaşmış, onlarla anılan ve bunu inkar etmeyen kişiler Galatasaray Kulübü'ne üye olma hakkını zaten kaybetmiştir"

"12 saatlik bir maraton oldu mali genel kurulda. Hazirun'un büyük bir çoğunluğu salonu terketmişti. Kalanların provakatif söylemleri genel kurulun havasını değiştirdi, hamaset dolu kişiler vardı ve bu duruma getirdi. Bu yaşananlar Galatasaray'ı çok sevenleri ve özellikle Ben ile Yönetimimi son derece üzmüştür..."

İstanbul (DHA) - GALATASARAY Kulübü Başkanı Dursun Özbek, NTV'nin sorularını yanıtlayarak "Hakan Şükür ve Arif Erdem'in kulüpten ihracının ana sebebi aidat ödenmemesi değil, terör örgütü bağlantısıdır. Biz Yönetim olarak bu kararı Eylül 2016'da alarak Disiplin Kurulu'na göndermiştik" dedi.

Özbek'in konuşmalarının bir bölümü şöyle:

"Galatasaray'ın demokratik duruşu tartışmalara yer veriyor. Dolayısıyla 11-12 saatlik maratonun ardından yönetim kurulumuz 2016 yılı faaliyetleri nedeniyle ibra edildi. Çok da güzel bir tesadüf oldu benim doğum günümdü o gün. Galatasaray'ın mali açıdan rahatlaması yeni şeylere bağlı. Emlak Konut ile yapılan sözleşme gereği bu projelerin yakın zamanda yapılmasını bekliyoruz. 4-5 yıl gibi bir süreçte bitmesini umuyoruz. Galatasaray seçilirken söz verdiğim gibi rahat bir döneme kavuşacak. Bütün gücümü Galatasaray'a verdiğim sözleri yerine getirmek için kullanıyorum."

HAKAN ŞÜKÜR VE ARİF ERDEM KONUSU

Hakan Şükür ile Arif Erdem'in gündem yaratan ihraç olayı için sorulan soruya ise Özbek şu açıklamayı yaparak cevap verdi:

"Uzun bir genel kurul oldu. Toplantı sonrasında salonda bazı genel kurul üyeleri salonu terk ettiler. Hazirunun büyük bir çoğunluğu salonu terketmişti.

Kalanların provakatif söylemleri genel kurulun havasını değiştirdi, hamaset dolu kişiler bu duruma getirdi. Galatasaray'ı çok sevenleri ve özellikle ben ve yönetimi son derece üzmüştür.

Galatasaray'da ihraç sistemi şöyle çalışıyor; biz yönetim kurulu olarak gereken kişileri disiplin kuruluna sevk ediyoruz. Şikayet veya bizim şüphelerimiz vardır. Disiplin Kurulu konuyu araştırır ve insanları savunma yapmak için davet eder ve bunun sonrasında bir karar verir. Yeri gelmişken Hakan Şükür dosyası var. Gazete yayınları bilgiler hepsi oluşturuldu. Disiplin Kurulu bir yazıyla kararını yönetim kuruluna bildirir. Söz konusu durum incelendi ve hak mahrumiyeti veya ihraç gibi bir çok şey var.

DİSİPLİN GİBİ SUÇLARDA İHRAÇ KARARI ALINABİLİR AMA TASDİK EDİLMESİ İÇİN GENEL KURULA GÖNDERİLİR

Disiplin gibi suçlarda ihraç kararı alınabilir ama tasdik edilmesi için genel kurula gönderilir.Şimdi bugün söylenenlerin dışında biz Hakan Şükür, Arif Erdem ve 7 kişi daha var. Disiplin Kurulu gerekçeli kararını okumak istiyorum: Bu karar disiplin kurulu tarafından 21 Eylül 2016 yılında alınmış. Konuyla ilgili olarak Şükür ile ilgili şikayet edilen yazı gönderilmiştir. Yazılı olarak 7 gün içinde savunmasını vermemiş ve sözlü savunma yapa tüzüğün 112. maddesine göre...

Kulübümüzün kuruluş amaçlarından vatansever, Atatürkçü gençleri yetiştirmek ve Cumhuriyetin değerlerine bağlı kalmaktır. Hakan Şükür'ün cumhuriyetin temel ilkelerine bağlılığı şüpheli hale gelmiştir.

Burada Galatasaray Kulübü yönetimi buna bağlı olarak Hakan Şükür'ün durumu itibariyle geçen sezon bu kararı almıştır. Disiplin Kurulu oy birliği ile Hakan Şükür'ün üyeliği iptal edilmiştir. Galatasaray'da hangi koşullarda üyeliğin sonlandıracağı çok net. Terör örgütlerine bulaşmış, FETÖ/PDY gibi terör örgütlerinin üyesi kişiler Galatasaray Kulübü üye olma hakkını zaten kaybetmiştir. Böyle bir kara gölgeyi içimizde taşımamız mümkün değil. Burada yönetim kurulunun görüşleri çok net. Aynı suçtan 5 kişi ihraç edildi ama Hakan Şükür ve Arif Erdem reddedildi. 11-12 saatlik maratonun ardından büyük bir kısım salonu terk etmiştir. Hakan Şükür ve Arif Erdem'in eski futbolcu olması biraz duygusal bir karara itti ve ihraç reddedildi. Ben böyle bir kararı beklemiyordum. Bundan önce yapılan oylamalarda karar 5 kişi için çıktı. Bu karar Galatasaray'ı çok sevenleri ve özellikle ben ile yönetimi son derece üzmüştür.

OLAĞANÜSTÜ VE ACİL YÖNETİM KURULU TOPLANTISI...

Pazar günü yönetim kurulu toplantısı yaptık. Bu sonucun Galatasaray'a yakışmadığı konusunda kararımız tamdı. Yönetim Kurulu ile pazar günü görüştük ve tekrar konutu tartıştık. Biz Hakan Şükür ve Arif Erdem'in FETÖ-PDY bağlantıları nedeniyle tekrar gündeme geleceğini konuştuk.

'İHRAÇ SEBEBİ AİDAT DEĞİL'

Bu kararı görmemizden gelmemiz mümkün değildir. Bu kararı hiç kimse kabul etmezdi. Biz tüzüğün bize verdiği yetki var, 6 sene aidatını peş peşe yatırmamış kimse varsa yönetim kurulu izninde ihraç edilebilir. Aidatların ödenmemesi sebep teşkil etti. Yönetim kurulunun aldığı karar... Hakan Şükür ve Arif Erdem'in üyelikten çıkarılma sebepleri cumhuriyetimize düşman bir yapı içerisinde olmaları. Vatandaşına kurşun sıkan, halkını bombalayan bu yüzden biz ilgili kararı aldık. Hakan Şükür ve Arif Erdem'in ihracının ana sebebi aidat ödenmemesi değil, terör örgütü bağlantısıdır.

YÖNETİM KURULU KARARI

Şu an biz tüzük çalışması var. 2700 kişiyle ilgili değil. Onlar farklı sebeplerle gündeme gelmiştir. Aidatlarını yatırmadıkları için gündeme geldiler. Bizim yönetim kurulu kararımızda şu yazıyor: 'Söz konusu kişilerin FETÖ örgüt bağlantısı nedeniyle kurul olarak ihraçlarına karar verdik' yazıyor."

Dursun Özbek mali genel kurulda oylamaya geçildiğinde "Provakatif söylem içinde olan sayın Kadir Çetinçalı için bu akşam yönetim olarak toplanıp üyeliği hakkında karar almayı düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Özbek, yönetimin eleştirilmesi konusunda ise şu açıklamayı yaptı:

'YÖNETİM ZAYIF DİYORLAR AMA...'

Şunu kabul etmiyorum. Yönetim zayıf yönetim tamam ama yaptığımız işler var. Otel inşaatı devam ediyor. Florya'yı taşımaya çalışıyoruz. Bunlar 3 senelik yönetime sığacak işler mi? Ben de bunu soruyorum. Biz Galatasaray battı denilen dönemde Galatasaray'ı devraldık. Ben Galatasaray'ın mali yapısını düzelteceğim. Bunu yapmaya çalışıyorum. Gelirimiz - giderimiz eşit. Bunu sadece faiz kısmını halledersek...

Özbek, Avrupa kupalarına katılma yönünde bir engelleri kalmadığını de dile getirerek; "Galatasaray önümüzdeki sezon kupalarda kazanma hakkı kazanırsa katılabilecek durumda. Hiç bir sorun yok. Finansal Fiar Play dikkate alındığı zaman bu borç yükü ve ettiği zararlar nedeniyle bu geçtiğimiz gönderme turnuvalara alınmadı. UEFA, Galatasaray'a tek şart koydu. Sen oyunculara ödediğin maaşlar, primler dahil 65 milyon Euro'yu geçemezsin. Senin cezan bu maaş sistemini buna göre bu sene 61 milyon Euro ile kapatacağız. Kriter yok diye biz istediğimi yapalım diye bir şey yok. Belli bir mali disiplin içerisinden faaliyetlerini yönetiyor" şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Dursun Özbek:"Hakan Şükür ve Arif Erdem için 21 Eylül 2016'da üyelikten çıkarma kararı almıştık" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 16 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dursun Özbek:"Hakan Şükür ve Arif Erdem için 21 Eylül 2016'da üyelikten çıkarma kararı almıştık" haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı