GeriDünya Yunanistan'dan 'mektup' açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'dan 'mektup' açıklaması

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgo Petalotis, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'ya gönderdiği mektubun zamanı geldiğinde yanıtlanacağını söyledi.

Petalotis yaptığı basın toplantısında, gazetecilerin söz konusu mektuba ilişkin sorularını yanıtladı.

“Başbakan Erdoğan'ın mektubunun içeriğinin neden kamuoyuna açıklanmadığı” sorusunu yanıtlayan Petalotis, mektubun Türkiye'nin Atina Büyükelçisi tarafından, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Druças'a verildiğini belirtti.

Petalotis, mektuba zamanı geldiğinde yanıt verileceğini ve bunun kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

“Türkiye'nin de her ülke gibi, kendi görüş ve yaklaşımları olduğunu, Yunanistan'ın da kendi istikrarlı tezleri bulunduğunu” vurgulayan Sözcü, “Çok dikkatli bir biçimde uygulanan dış politikanın bu çerçevede yürütüldüğünü” kaydetti.

Petalotis, “Yunan hükümetinin Başbakan Erdoğan'ın istediği biçimde, kapsamlı bir diyaloğa gidilmesine ilişkin yaklaşımının” sorulması üzerine ise “Hükümet, tüm dış politika konularında, Yunanistan'ın çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Türk-Yunan ilişkilerinde de çok dikkatli adımlar atıyor. Herkes istediği şeyi arzu edebilir, ancak Yunan Hükümeti kararlı bir biçimde attığı adımlarla kendi dış politikasını yürütüyor” dedi.

Sözcü, Hükümetin, Türkiye ile söz konusu diyaloğa girmesi olasılığına ilişkin soruyu da “Tabii ki hayır. Ön koşullar olmadan hiçbir diyalog olmaz” şeklinde yanıtladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle