GeriDünya Yunanistan'da yeni kabine yemin ederek göreve başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  113
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'da yeni kabine yemin ederek göreve başladı

Yunanistan'da yeni kabine yemin ederek göreve başladı

Yunanistan’da Pazar günü gerçekleştirilen genel seçimlerde galip çıkmayı başaran Syriza Partisi lideri Aleksis Çipras, kabineyi kurdu. Çipras tarafından oluşturulan kabinede ilk kez bir görme engelli bakan görev alırken, eski bir model Turizm Bakanı yardımcılığına getirildi. Koalisyon partisinden savumna Bakanı olan Panos Kamenos ise Türkiye'ye karşı sert tavrıyla biliniyor.

Panagiotis Korumblis ülkenin ilk görme engelli bakanı olarak tarihe geçti.

Yunanistanda yeni kabine yemin ederek göreve başladı

Yunanistan medyasına göre ailesi Osmanlı döneminde Karadeniz kıyılarından Yunanistan'a göçen Pontuslardan olan 63 yaşındaki bakan, görme yeteneğini 10 yaşında İkinci Dünya Savaşı döneminden kalan bir bombanın patlaması sonucunda kaybetmiş.

Yunanistanda yeni kabine yemin ederek göreve başladı
Korumblis daha önce sosyalist parti PASOK'tan vekil olarak görev yapmış.
Yunanistanda yeni kabine yemin ederek göreve başladı
Bakanlar yemin töreninde

TÜRKİYE KARŞITI SAVUNMA BAKANI
Başbakan Çipras, Dışişleri Bakanlığı’na Stalinci geçmişi ile bilinen Nikos Kotzias’ı, Savunma Bakanlığı’na ise Türkiye’ye karşı sert tavrı ile bilinen koalisyon hükümeti ortağı sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi lideri Panos Kamenos’u getirdi. Çipras, yolsuzlukla mücadele için de bir bakan atadı.

Yunanistanda yeni kabine yemin ederek göreve başladı
Savunma Bakanı Panos Kamenos

Dışişleri Bakanı: Nikos Kotzias, eski Başbakanlardan Yorgo Papandreu’nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemde danışmanı idi. 2009’da Papandreu Başbakan olduğunda Dışişleri Bakanlığı’na Dimitris Druças’ı getirince kızıp yanından ayrılan Kotzias o dönmede küçük bir parti olan Radikal Sol Koalisyon’un lideri Çipras’a yaklaştı. Pire Üniversitesi uluslararası ilişkiler öğretim üyesi. Türkiye ve Ortadoğu konularını yakından takip ediyor.

- Savunma Bakanı: Kamenos, Türkiye’ye karşı çok sert söylemleri ile tanınıyor. Başbakan Davutoğlu’nun aralık ayındaki Atina ziyareti sırasında sokakta protesto gösterisi düzenlemişti. Propilea meydanındaki gösteriye yaklaşık 70 kişi katılmıştı. Kamenos “Türkiye tahrik ederken Yunan Hükümeti Davotoğlu ile görüşmeler yapıyor” demişti.

ESKİ MANKEN BAKAN YARDIMCISI
- Maliye Bakanı: Atina Üniversitesi öğretim üyesi Yanis Varufakis AB ile pazarlığı yürütecek kritik Maliye Bakanlığı’na getirildi. Varufakis bir ilke atarak daha kabine açıklanmadan Maliye Bakanlığı’nı üstlendiğini blogundan duyurdu. Bu bakanlıkta ayrıca üç bakan yardımcısı görev yapacak. Bunların arasında bir önceki Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni'nin yerine "Turizm işlerinden sorumlu bakan yardımcılığına" eski manken, ANEL milletvekili Elena Kundura getirildi.

Yunanistanda yeni kabine yemin ederek göreve başladı

Yunanistanda yeni kabine yemin ederek göreve başladı

- Şeffaflık Bakanı: Çipras, Yunanistan’da ekonomik krizin başlıca nedenlerinden olan yolsuzluk ve rüşvet skandalların üzerine gitmesi için “süper savcı” olarak tanınan Panayotis Nikoludis’i (65) Şeffaflık ve Yozlaşma ile Mücadele Bakanı yaptı. Ülkede ilk kez bu sıfatla bir bakan göreve geliyor. Nikoludis, Yüksek Mahkeme savcısı iken vergi kaçakçılığı yapan 10 bin Yunanlıdan oluşan bir liste hazırlamıştı. Ayrıca, batık dört bankada yaklaşık 400 milyon euro’luk hortumlama skandalını ortaya çıkarmıştı.

- İçişleri ve Yeniden Yapılandırma Bakanı: İçişleri, İdari Reform ve e-Devlet Bakanlığı, Kamu Güvenliği ve Makedonya Trakya Bakanlıklarının birleştirilmesiyle oluşturulan "İçişleri ve Yeniden Yapılandırma Bakanlığı"na Nikos Voutsis getirildi. Voutsis’in ismi açıklanmasıyla beraber sosyal medyada 2013 yılına ait bir fotoğraf yayılmaya başladı. Yunan Polis Teşkilatı’nın kendisine bağlandığı Voutsis, fotoğrafta protestocuların arasında polis barikatına karşı dururken görülüyor.
Yunanistanda yeni kabine yemin ederek göreve başladı
Yorumları Göster
Yorumları Gizle