GeriDünya Yunanistan'da grev dalgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'da grev dalgası

Yunanistan'da öğretmenler, doktorlar, ziraat mühendisleri, öğretim üyeleri, veterinerler, taksiciler, yargıç ve savcılar, yerel yönetim çalışanları, devlet istatistik kurumu görevlileri ile müze çalışanları, "hükümetin önerdiği ücret zamlarının yetersiz olduğu" gerekçesiyle grev ve iş durdurma eylemlerine başladılar.

Öğretmenler, dün akşam saatlerinde aldıkları kararla, 48 saat greve giderken, yerel yönetimlere bağlı hastanelerde, doktorların ülkegenelinde bugünden itibaren 3 gün süreyle greve gitmeleri nedeniyle, iskelet kadroyla hizmet verildiği açıklandı.

Devlet hastanelerinde çalışan doktorların ise meslektaşlarına her perşembe günü 10.00-15.00 saatleri arasında yapacakları iş durdurma eylemiyle destek verecekleri kaydedildi.

Devlet İstatistik Kurumu çalışanları, dün başlattıkları grevi bugün de sürdürme kararı alırlarken, ziraat mühendisleri ile veterinerler yarından geçerli olmak üzere süresiz grev ilan ettiler.

Kültür Bakanlığı'na bağlı müze ve tarihi alanlarda görev yapanlar bugün itibarıyla greve başladıklarını ve başta Akropolis olmak üzere tarihi alan ve müzelerin ziyarete kapanacağını duyurdular.

Hükümetin taksilere yazar kasa takılması kararına karşı çıkan taksiciler, yarın 48 saatlik greve gideceklerini açıkladı. Son bir ay içinde 3 kez kontak kapatan taksiciler, hükümetin geri adım atmaması halinde daha uzun süreleri kapsayacak grevleri gündemlerine alacaklarını duyurdu.

Bu arada, yerel yönetim çalışanlarının 16-17, yargıç ve savcıların ise 15-16-17 Ekim tarihlerinde greve gidecekleri açıklandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle