GeriDünya Yunan valiye tepki yağıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  36
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan valiye tepki yağıyor

Yunan valiye tepki yağıyor
refid:14605200 ilişkili resim dosyası

Yunan vali, Başbakan Yorgo Papandreu'ya bir mektup yazarak Yunan adalarına Türklerin yerleşmelerine izin verilmesini istedi. Valinin bu isteğiYunanlıları ayağa kaldırdı.

Yunanistan'ın Sakız adası Valisi Polidoros Lambrinudis, Türk vatandaşlarına Yunan adalarına yerleşme izninin verilmesini önerdi. 

Yunan basınında yer alan haberlere göre, daha önce Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'ya mektup göndererek, "Ege adalarını ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanması" talebinde bulunan Vali Lambrinudis'in, "Nüfusun ihtiyarladığı, gençlerin ise adayı terk ettikleri gerekçesiyle Türklerin bölgeye yerleşmeleri" fikrini de gündeme getirdiği kaydedildi.

"Duruma yabancı korkusu ve ırkçılık çerçevesinden bakılmaması gerektiğinin" altını çizen Sakız Valisi'nin, "Türklerin adalara yerleşmeleri gibi bir gelişmeye belki de olumlu şekilde yaklaşılmalı" ifadesine yer verdiğine dikkat çekildi.

Daha önce de Türk turistlerin doğu Ege adalarına vizesiz giriş yapmaları önerisini gündeme getiren Lambrinudis, geçen hafta Papandreu'ya gönderdiği mektupta, adaların ekonomik krizden doğrudan etkilendiklerini vurgulamış ve turizm sektöründe güçlükler yaşandığını ifade etmişti.

Lambrinudis, Papandreu'dan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti sırasında konunun ele alınmasını da istemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle