GeriDünya Yeni Dalga’nın adresi Türkiye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Dalga’nın adresi Türkiye

Amerikan Newsweek dergisi, global ısınmayla birlikte şarap coğrafyasının değiştiğini, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu altı Yeni Dalga ülkesinin yükselmeye başladığını yazdı. Dergiye göre eski şarapçılar yöntemlerini gözden geçirmek zorunda kalacak.

Yerkürenin başbelası global ısınma hayatı, mevsimleri alt üst etmekle kalmıyor, şarapçılık aleminde de muazzam bir değişim yaşanıyor. Şarapçılık bir bölgeye, bir ülkeye özgü değil daha global çapta bir sektör olma yolunda hızla ilerliyor.

Dünyanın önde gelen şarap ithalatçılarından İngiltere, Japonya gibi ülkeler efsane şaraplar üretiyor. Yıllarca, babadan miras yöntemlerle, olgun, klas, gövdeli şaraplarıyla pazara hükmeden Eski Dünya'dan (Fransa, İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkeler) sonra süper teknolojilerle meydan okuyan Yeni Dünya'nın (Şili, ABD, Avustralya, Güney Afrika) da tahtı sallanıyor. Daha sıcak ve kurak iklimle birlikte Türkiye, İngiltere, Kanada, Japonya, Çin, Hindistan'dan ‘‘Yeni Dalga’’ şarapçılar diye söz ediliyor.

İNGİLİZİNKİ BİLE KALİTELİ

Amerikan Newsweek dergisi ‘‘Vins d'Angleterre?’’ başlığıyla, ‘‘İngiltere bile kalite şaraplar üretmeye başladı. İklim değişimi asırlık şarapçılık kurallarını yeniden yazdırıyor’’ diye yazdı. Binlerce can alan vahşi sıcaklar, üzümleri de erken olgunlaştırıp, erken hasatı zorunlu kıldı ve şarapçılar için tam bir altın yıl oldu. Dergiye göre, Londra'daki süpermarketler ünlü şampanyalardan farksız köpüren şarapları stoklarken, İngiliz Hava Yolları yerli, popüler şaraplarını yüklemeden havalanmıyor. Kraliyet ailesi de artık yerli şaraplardan şaşmıyor.

ESKİ DÜNYA ZORLANACAK

İklim değişikliği yüzünden, geleneksel yöntemleri, vazgeçilmez şaraplarıyla gurur duyan Eski Dünya şarapçıları zorlanacak. Şarapçılığın pirleri deneyimlerini yeniden gözden geçirmek zorunda kalacak. Colorado Üniversitesi'nden iklim uzmanı Robert Pincus şunları söyledi: ‘‘İklimdeki oynaklık 25 yıl sonrasında nelerle karşılaşacağımızı, özellikle bağcılığı bir bulmacaya döndürüyor. Enfes şaraplar artık belli coğrafyalarda olmayacak ve dünyanın dört bir yanında üretilebilecek. Şarap ve bölgesi konusunda kesin konuşmak imkansızlaşacak. En iyi Cabernet Sauvignon şaraplar Şili'den çıkıyor.’’

Yeni Dalga ülkeleri

Eski Dünya, Yeni Dünya'dan sonra şimdi de Yeni Dalga şarapçılıktan söz ediliyor. Son teknolojiler ve global ısınmayla gelen değişim sürpriz ülkelerde şahane şaraplar yaratıyor. Şarapçılığın muhtemel, yeni devleri olarak sıralanan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

KANADA: Batı kıyısındaki serin iklim beyaz şaraplık üzümlerde tam dengeye imza atıyor, ancak daha sıcak günler ünlü buz şaraplarının yapımını güçleştirebilir.

İNGİLTERE: İklim şampanya gibi olunca, müthiş köpüren şaraplar ortaya çıkmakta. ‘‘Nyetimber’’ kraliyetin favorisi.

TÜRKİYE: Dünyanın beşinci bağcı ülkesi. Doluca gibi Yeni Dünya tarzındaki üreticiler önderlik ediyor.

ÇİN: Pinor Noir ve Merlot üzümleri, ‘‘şarap sadece ilaçtır’’ şeklindeki 4 bin yıllık görüşü değiştiriyor.

JAPONYA: Cháteau Mercian'ın altın madalya kazanması bu coğrafyada da şarapçılığın yapılabileceğinin kanıtı. Daha sıcak, daha kurak iklim de katkıda bulunmakta.

HİNDİSTAN: Milenyum için hazırlanan büyük şarap ve bir madalya! Cháteau Indage Grande Cuvee de Millenium uluslararası bir yarışmada bronz madalya kazandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle