GeriDünya Yapılan diplomatik ahlaka sığmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapılan diplomatik ahlaka sığmaz

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün New York’ta Council on Foreign Relations’ın (Dış İlişkiler Konseyi) onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, AB’ye sitem etti.

Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlaması için kendisinden istenilenleri yerine getirdiğini belirten Başbakan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

ÇOK ÇİRKİN

Türkiye bunları yaptıktan sonra da hálá ‘Müzakere süreci başlar mı başlamaz mı’ demek veya böyle hiç ilgisiz, alakasız bazı maddeleri Türkiye’nin önüne getirmek, uluslararası diplomatik ahlaka sığmaz. Bu çok çirkin bir şey. Son zamanlarda Türkiye’nin önüne getirilen Güney Kıbrıs konusu, çok çirkin. Güney Kıbrıs’ın AB’ne alınması yanlış. Kopenhag kriterlerini yerine getirmediler ki. Annan Planı’nı kabul etmeyerek Kıbrıs’ın tümünde barış reddedildi. Bize o zaman AB üyesi dostlarımız şunu söyledi: Kuzey Kıbrıs’ta Annan Planı’na ‘evet’ çıkması halinde gerisine karışmayın. Annan Planı’na ’Hayır’ dediler ve 1 Mayıs’ta üye yapıldılar. Bedelini kendileri ödesin. Bunu Türkiye’ye ödetemezler. Bu iş bitti. Biz 3 Ekim’de müzakerelere başlama hazırlıklarımızı yaptık.

AFP, Gül’ü Afgan bakan yaptı

FRANSIZ Haber Ajansı AFP, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü, Afganistanlı meslektaşı Abdullah Abdullah ile karıştırdı. AFP, Gül’ün eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin oğlu Saad Hariri ile görüşmesinin fotoğrafaltına, ‘Hariri, New York’ta Afganistan Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ile görüştü’ diye yazdı.

Gül, işkence protokolünü imzaladı

TÜRKİYE New York’ta düzenlenen 2005 Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde ‘İşkenceye Karşı Sözleşme’ye Ek İhtiyari Protokol’ü imzaladı. 2003 yılında imzaya açılan ‘İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayriinsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne Ek İhtiyari Protokol’ü Türkiye adına Dışişleri Bakanı Abdullah Gül imzaladı. Gül, ‘Nükleer Terörizmin Önlenmesi Sözleşmesi’ne de imza attı. Türkiye, 1984 yılında imzaya açılan sözleşmeye 1988’de taraf oldu. ‘İşkenceye Karşı Sözleşme’ye Ek İhtiyari Protokol’ ise 4 Şubat 2003 tarihinde imzaya açılarak, bugüne dek 11 ülke tarafından onaylandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle