GeriDünya Ya biz ya da o
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ya biz ya da o

Ya biz ya da o
refid:16903265 ilişkili resim dosyası

Protestocular Mübarek gitmeden meydanlardan ayrılmama yemini etti, orduya da “Ya biz, ya da Mübarek” resti çekti. Bugün, “1 milyon kişiyle protesto” günü ilan edildi. Askerler ise dün isyan ateşinin yandığı Tahrir (Bağımsızlık) Meydanı’nı barikatlarla çevirmeye başladı. Hükümette 2 de bakan değiştiren Mübarek, çevik kuvvet yerine toplum ve trafik polislerini yeniden sokaklara gönderdi. Bu arada ordudan, protestocu halkın taleplerinin meşru olduğu açıklaması yapıldı.

 

GEÇEN salıdan bu yana halkın 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejimine isyan bayrağı açtığı Mısır’da inatlaşma bugün patlama noktasına varabilir. Sokağa çıkma yasağına meydan okuyup başkent Kahire’deki Tahrir meydanında kamp kuran onbinlerce Mısırlı, Hüsnü Mübarek gitmeden eylemlerine son vermemekte kararlı olduklarını tekrarlayıp orduya “ya biz ya o” resti çekti, bugünü “1 milyon kişi protestosu” ilan etti. Orduya ait zırhlı araçların dün meydanı barikatlarla çevirmeye başlaması sert bir müdahale olabileceği endişelerine yol açtı. Ülke ekonomisinde önemli bir payı olan ordunun üst düzey generallerinin statükonun
bozulmasını istemediği, bu nedenle Mübarek’e perde arkasından destek verdiği konuşuluyor. Protestocuların evlerine dönmeyi reddetmesi, ordunun ise göstericilerin üzerine gitmemesiyle bir “pata” (oyunun berabere sürmesi) durumu var.

2 de bakan değişti

Mübarek ise koltuğunu korumak için manevralar yapıyor. Bu manevraların ilki eylemlere sert müdahale ederek ölümlere neden olan, olayların büyümesi nedeniyle sokakları orduya bırakan polisin, Mübarek’in emriyle sokaklara geri dönmesi oldu. Ancak sokağa dönenlerin çevik kuvvet değil toplum ve trafik polisi olması dikkat çekti. Mübarek ayrıca dün ayrıca önünde tek tek yemin ettirdiği yeni hükümetin başındaki Ahmet Şefik’e siyasi partilerle diyalog içinde anayasa ve yasama reformları yapma talimatı verdi. İşsizliği azaltmak için ekonomik önlemler istedi. İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman’ı devlet başkanı yardımcısı yapan Mübarek, Süleyman’ın yerine Kuzey Sina Valisi Murat Muvafi’yi getirdi. Savunma ve dışişleri bakanların yerlerini koruduğu yeni hükümette, maliye ve içişleri bakanları değişti. Halka yoğun baskı uygulayan Habib el-Adli’nin yerine General Mahmud Vecdi İçişleri Bakanı oldu.

Ülke iflas ediyor

Protestolar ülke ekonomisine de zarar vermeye devam ediyor. İşyerlerinin kapanmasının yanı sıra birçok ülke vatandaşlarına, turizmin ekonomi için hayati bir

/images/100/0x0/55ea5499f018fbb8f878e538
sektör olduğu Mısır’a gitmemesini tavsiye etti. Turizm, Mısır’ın gayri safi milli hasılasının yüzde 5 ile 6’sını oluşturuyor. Ülkede demiryolları seferleri durdu.
Olaylar nedeniyle ülkeden ayrılan 850 turist Antalya’ya getirildi. Belçikalı turistleri Mısır’daki çeşitli havaalanlarından getiren 4 uçak, 850 turisti daha Antalya’ya getirecek. Turistler istemeleri halinde tatillerini Antalya’da sürdürecekler, istemeyenler bugün ülkelerine gönderilecek.
Mısır’da cezaevlerinden kaçan mahkumlardan 1330’u yakalandı. Kahire çevresinde bulunan ve isyan çıkan dört cezaevinde ordu birlikleri kontrolü ele aldı. Kahire-İskenderiye yolundaki El Kantur El Hayriye bölgesinde bulunan cezaevlerinden 3 binin üzerinde mahkumun kaçtığı bildirilmişti. Mısırlı yetkililer Kahire bürosunu kapattıkları El Cezire televizyonunun İngilizce yayın servisi için çalışan 5 gazeteciyi bir süre gözaltına aldı ve kameralarına el koydu.

Halkın talebi meşru

MISIR’da olaylar yedinci gününde de sürerken ordudan keskin bir açıklama geldi. Devlet televizyonunun yayınladığı ve halkın taleplerinin “meşruiyetine” birkaç kere vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Mısır’ın büyük halkına, halkın meşru haklarını tanıyan silahlı kuvvetleriniz Mısır halkına karşı güç kullanmadı ve kullanmayacak. Barışçıl ifade özgürlüğü herkesin hakkıdır. Silahlı kuvvetler, yüce Mısır halkının meşru taleplerinin farkındadır ve bunları tanımaktadır. Silahlı kuvvetlerin sokaktaki varlığı sizin iyiliğiniz ve güvenliğiniz içindir. Bu büyük halka karşı güç kullanılmayacaktır.”

Sivil polisi asker korudu

Protestocular arasında zaman zaman ilginç olaylar yaşanıyor. Polisin ancak dün dönmeye başladığı Kahire sokaklarında düzeni askerler sağlamaya çalıştı. Kahire’de bir asker, sivil polis olduğu anlaşılan birini halkın hışmından güçlükle korudu.

Diyalog çağrısı

HÜSNÜ Mübarek’in geçtiğimiz günlerde atadığı yardımcısı Ömer Süleyman dün akşam televizyondan halka seslendi. Mübarek’in muhalefetle “acil” diyalog başlatılması talimatı verdiğini belirten Süleyman, “Başkan Hüsnü Mübarek, beni, anayasal ve yasal reformlar konusunda siyasal güçlerle acil diyalog başlatmakla görevlendirdi” dedi.

Devrimi süpürmeyin

Halk, bugünkü büyük eyleme hazırlanırken ve olaylar yer yer sürerken, bütün bunların yanında bir hareketlenme dikkatleri üzerine çekiyor. Çünkü temizlik işçileri günler sonra Tahrir (Bağımsızlık) Meydanı’na döndü. 50 bin kadar protestocunun kamp yaptığı meydanda biriken dev çöp yığınlarının toplanmaya başlaması “Mübarek çöpçülere devrimcileri de mi süpürtecek” esprilerine neden oldu. Meydandaki çöpleri çöp poşeti ve çuvallarla kamyonlara yükleyen temizlik işçileri, objektiflere böyle poz verdi.

Kurtar diye  Allah’a yalvardılar

Mübarek’e yönelik protestolar yurt dışındaki Mısırlılar arasında da sürüyor. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki Mısır büyükelçiliğinin dışında toplanan protestocular “Kahrolsun Mübarek” pankartları açtı. Kahire’de protestocular Mübarek’e “çıkış” noktası gösteren pankart açtı. Mısırlı kadınlar gösterilerde ölenler için eylem yaptı. Bir protestocu yere yatarak “Bizi Mübarek’ten kurtar” diye Allah’a yalvardı.
Önceki akşam Tahrir Meydanı’nda protestoculara hitap eden muhalif lider Muhammed El Baradey, vatandaşlara “değişimin yakında geldiği” müjdesini verirken, İslamcı Müslüman Kardeşler daha önceden  “Amerikan uşağı” diye nitelediği El Baradey’e rest çekti. Hareketin sözcüsü, “Halk El Baradey’i sözcü seçmedi. Müslüman Kardeşler Muhammed El Baradey’den daha güçlüdür. Onun muhalefetin öncüsü olmasına ve hükümetle görüşme yapmasına karşıyız” açıklamasını yaptı.

Tarihi trajedi

Askerler talan edilen Mısır Müzesi’nde her yeri temizledi. Mumyalardan birinin yere düşen kafası yürek burktu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle