GeriDünya Washington Post: Rice ilişkileri yumuşattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Washington Post: Rice ilişkileri yumuşattı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, ilk yurt dışı gezisi kapsamında Türkiye’ye yaptığı ziyaret yankı yarattı. Washington Post, Irak konusunda ABD ile Avrupalılar arasındaki görüş ayrılıklarının gidirilmekte olduğunu belirtirken "Türkiye, şimdi en büyük zorluklardan birini oluşturuyor" yorumunu yaptı.

BBC ise Rice’ın, soğuyan ABD-Türkiye ilişkilerini yumuşattığını belirtirken, Amerika’nın Sesi de "Rice, ABD’nin birleşik bir Irak’ı desteklediği konusunda Türkiye’ye güvence veriyor" diye yazdı.

WASHIGTON POST: TÜRKİYE PKK NEDENİYLE ABD’YE KIZGIN

Washington Post gazetesi, Irak konusunda ABD ile Avrupalılar arasındaki görüş ayrılıklarının gidirilmekte olduğunu belirtirken, "Türkiye şimdi en büyük zorluklardan birini oluşturuyor" yorumunu yaptı. Türk kamuoyunun büyük bir çoğunlukla ABD’nin Irak’taki varlığına karşı olduğunu, Türk yetkililerinin Iraklı Kürtler konusunda kaygı duyduklarını yazan gazete, "Türkiye, ayrıca ABD’nin Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren PKK asilerini bastırmamasından kızgındır" değerlendirmesini yaptı. Türkiye’nin tarihinde hiçbir zaman ABD’ye karşı bu kadar antipati duymadığı görüşüne de yer veren Washington Post, Condoleezza Rice’ın birleşik Irak konusunda Türkiye’ye güvence vereceğini de belirtti.

BBC: "RICE TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ YUMUŞATIYOR"

İngiliz yayın kurumu BBC ise "Rice Türkiye ile ilişkileri yumuşatıyor" başlıklı haberinde Türkiye-ABD ilişkilerinin son dönemde soğuduğunu kaydetti. Rice, Türk liderlerine ABD’nin Irak’ın birleşik bir Irak’ı sağlama yolundaki güçlü taahhüüdünü dile getirdiğini belirten BBC, Türkiye’nin Irak savaşının ülkenin kuzeyinde bağımsız bir devletin oluşturulmasına yol açmasından korktuğunu ifade etti. BBC, birçok Kürdün bağımsızlık istediğini beirtirken de "Iraklı Kürtler’in Kerkük’ün demografisini değiştirme girişimleri etnik çatışmalara neden olursa, Türkiye’nin harekete geçebileceği uyarısını yaptı" dedi.

AMERİKA’NIN SESİ: RICE TÜRKİYE’YE GÜVENCE VERİYOR

Amerika’nın Sesi Radyosu da "Rice, ABD’nin birleşik bir Irak’ı desteklediği konusunda Türkiye’ye güvence veriyor" başlıklı haberinde Condoleezza Rice’ın Başbakan Erdoğan’la görüşmesinde ABD’nin birleşik bir Irak konusundaki kararlı tutumuna ilişkin güvence verdiğini belirtti. Türkiye’nin Irak’la ilgili kaygılarının bu ülkede yapılan seçimlerle azalmadığını kaydeden Amerika’nın Sesi, Rice’ın Türkiye’ye Türkler’in kaygılarını dinlemeye ve ABD’nin politikasında bunları dikkate almaya geldiğini söylediğine dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle