GeriDünya Uganda'da olacağı buydu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uganda'da olacağı buydu

Uganda'da olacağı buydu
refid:25894077 ilişkili resim dosyası

UGANDA’da eşcinselliğe ağır hapis cezalarının getirilmesinden bir gün sonra ülke tabloidlerinden biri ülkenin bilinen eşcinsellerinin listesini yayınladı.

Red Pepper 'Kırmızı Biber' isimli gazete kapağında “İfşa oldular. Uganda’nın en çok tanınan 200 eşcinseli” diye manşet attı.

Pazartesi günü, Devlet Başkanı Yoveri Museveni, eşcinsel ilişkiye müebbete kadar varan hapis cezası getirmişti.

CNN’e konuşan Museveni, “İğrenç. Bunlar nasıl insanlar? Ne yaptıklarını hiç bilmiyordum. Bana kötü şeyler yaptıklarını söylediler. İğrenç. Anormal doğduklarına dair bir kanıt olsaydı görmezden gelmeye hazırdım. Ama şimdi kanıt burada” dedi.

Uganda’da bir gazetenin eşcinselleri ilan etmesi ilk kez olmuyor. 2010 yılında ABD’deki ikonik müzik dergisiyle ilgisi olmayan ama aynı adı taşıyan Rolling Stone gazetesi, ülkenin 100 gey ve lezbiyeninin fotoğraflarını yayınlamış ve “Onları asın” diye yazmıştı.

İnsan hakları grupları şikayetçi olurken, Uganda yüksek mahkemesi tüm medya kuruluşlarına bu tür listeler yayınlama yasağı getirdi.

2009 yılında hazırlanan tasarı, eşcinselliğe idam cezası getirilmesi öngörüyordu. Ancak baskılar nedeniyle aralık ayında geçen tasarıda azami ceza müebbet hapse çevrildi. Pazartesi günü de devlet başkanı yeni tasarıyı onayladı.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle