GeriDünya TV in, çarşaf out
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TV in, çarşaf out

Kuzey İttifakı'nın Afganistan'ı büyük ölçüde kontrol altına alıp, Taliban yasaklarının kalkmasının ardından ülkede TV satışlarında patlama yaşanıyor, kadın çarşafı satan esnaf ise kan ağlıyor.

6 yıl aradan sonra televizyon yasağının kalkması Afganistan'daki elektronik eşya satıcılarının yüzünü güldürdü. Herat kentinin Taliban öncesinde elektronik cihazların satıldığı Pay Hassar Caddesi bir hayli hareketli bir hafta geçirdi. Sokaklar yeni aldığı televizyonu evine götüren ya da evdekini tamire getiren insanlarla dolu.

Elektronik eşya satıcıları TV talebini karşılamakta zorluk çekiyor. Bir an önce TV sahibi olmak isteyen Afganlar, gerçek değerinin iki katı, üç katı, hatta 10 katını ödemeye hazır. Taliban döneminde esnaf, elindeki televizyon stoğunu depolarda gizlemiş ya da İran'a yollamış. Şimdi ise tozlu, eski model televizyonlar bir bir gün yüzüne çıkıyor. Caddeler Afgan şarkıcı Naim Pupal'ın nağmeleriyle yankılanırken, bir esnaf, ‘‘Müzik kasetlerine talep bir hayli fazla, çünkü insanlar kendilerini özgürleşmiş hissediyor’’ diyor.

Ancak Cameh Camisi bölgesindeki esnaf kan ağlıyor. Taliban'ın kadınlara burka, yani çarşaf zorunluğu getirmesinin ardından cami etrafında açılan çarşafçıların satışları bıçak gibi kesildi. Geçtiğimiz iki hafta içinde burka fiyatları yarı yarıya düştü, günde 20 olan burka satışı, şimdiler de ortalama 5'e geriledi.Taliban zamanında kadınlara burka zorunluluğu olduğundan çarşaflar 6 ile 10 dolar gibi (9 ile 15 milyon lira) bir fiyata satılırdı. El işlemeliler ise 30 dolara (45 milyon lira) kadar alıcı bulurdu. Herat, çarşaf üretiminin merkezi kabul edilir. Mezar-ı Şerif'te kadınlar beyaz, Herat, Kabil, Kandahar ve Celalabad'ta mavi burka giyer.

Kabil'de kuaför salonu da açıldı

Kuzey İttifakı'nın Kabil'i ele geçirmesinin ardından kuaför salonları da 6 yıl aradan sonra açılmaya başladı. Humara'nın dükkanı Kabil'in şimdilik tek kadın kuaförü. 6 yıl boyunca gizlice saç kesen Humara, şimdi Kabil'deki dükkanında küçük kızıyla müşteri bekliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle