GeriDünya Türkiye İsrail'e askeri yaptırım için düğmeye bastı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  84
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye İsrail'e askeri yaptırım için düğmeye bastı

Türkiye İsrail'e askeri yaptırım için düğmeye bastı
refid:15159059 ilişkili resim dosyası

Türkiye, İsrail'le son dönemde yaşanan gerilimin ardından aldığı karar çerçevesinde dün askeri bir kargo uçağının hava sahasından geçmesine izin vermedi.

 

İSRAİL BAŞBAKANI DA KOMİSYONDA İFADE VERECEK

 

İsrail'de yayımlanan Yedioth Ahronoth gazetesi dün, Ankara'nın, İsrail'den kalkan ve içinde 100'ün üzerinde asker bulunan uçağın Türk hava sahasını kullanmasına izin vermediğini bildirdi. Uçak, Polonya'da bulunan Nazi dönemi toplama kampı Auschwitz'e gidiyordu.

 

Bu haber, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da doğrulandı. Erdoğan, daha önce İsrail uçaklarına Türk hava sahasının kapatılması yönünde bir karar alındığını anımsattı. 

 

Erdoğan, bir gazetecinin, "İsrail'in Türkiye'nin hava sahasını kullanma talebi ile ilgili biraz önce bir soruyu yanıtlarken 'yasağımız var demiştiniz' genel bir yasak mı söz konusu yoksa son olaylardan sonra İsrail'e karşı bir tavır mı var?" şeklindeki sorusuna, "Hayır bu olaylardan sonra olan bir şey bu açıklandı zaten" yanıtını verdi.

 

Türkiye, İsrail'in Gazze'ye yönelik Dökme Kurşun operasyonu nedeniyle hava sahasını İsrail askeri uçaklarına kapamıştı. Auschwitz'e giden uçağa uygulanan kısıtlama, bu kararın Mavi Marmara baskınından sonra ilk somut uygulamalarından biri olarak gösteriliyor.

 

İsrail'in Türkiye'nin hava sahasını kapamasının ardından geçiş güzergahı olarak Romanya ile temasta olduğu bildiriliyor.

 

YOLCU UÇAKLARINDA SORUN YOK

 

Yedioth Ahronoth, konuyla ilgili bugün yayımladığı haberinde ise İsrail Ulaştırma Bakanlığı'nın Türkiye'den hava sahasını kapadığı yönünde herhangi bir resmi uyarı gelmediği yönündeki açıklamasına yer verdi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yolcu uçaklarının Türk hava sahasını kullanmaya devam ettiği de belirtildi.

 

The Associated Press haber ajansına konuşan Türk hükümetinden bir yetkili ise İsrail askeri uçaklarına genel bir yasak olmadığını, değerlendirmenin vaka bazında yapıldığını belirtti.

 

HER ZAMANKİ GÜZERGAH

 

Geçişine izin verilmeyen uçak, ordunun eski Personel Bölümü Başkanı ve kendisi de Nazi soykırımından kurtulan bir ailenin mensubu olan Tümgeneral Elazar Stern tarafından başlatılan bir proje çerçevesinde Auschwitz'e gidiyordu.

 

Polonya ve Almanya'ya uçuşların, İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait çoğu Boeing 707 kargo uçaklarıyla yapıldığı ifade edilen haberde, sivil ve askeri uçakların Polonya'ya giderken Türkiye üzerinden uçtuğu, ancak bu kez alternatif bir rota kullanmaya mecbur kaldıkları belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle