GeriDünya Türk gemisinde 7092 adet kalaşnikof çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk gemisinde 7092 adet kalaşnikof çıktı

İtalya’nın güneyindeki Calabria bölgesindeki Gioia Tauro limanında, İtalyan polisinin yaptığı aramada Türk bandıralı ‘Adnan Bayraktar’ isimli gemide, şarjörleri ve süngüleriyle birlikte 7092 adet AK 47 (Kalaşnikof) marka silah ve 11 adet ağır makineli tüfek bulundu.

İtalya Mali Polisi’nin konşimento ile gemideki yükleri karşılaştırma amacıyla yaptığı denetlemede üç konteynır içinde ‘normal silah’ olarak deklare edilen silahların, kalaşnikof oldukları ortaya çıktı. Toplam değerinin 6 milyon Euro olduğu saptanan silahların Romanya’dan New York’a götürüldü saptandı.

El konulan silahların küçük modifikasyonlara tabii tutularak otomatik atış özelliğinin iptal edildiği belirten İtalyan yetkililer, uluslararası silah taşımacılığı normlarını ihlal etmemek için silahların ‘savaş silahı’ olmaktan çıkarılarak, ‘normal silah’ haline getirilmeye çalışıldığını kaydetti. Ancak silahların otomatik atış özelliğini, küçük bir işlem sonrasında yeniden kazanabilecek durumda olduğu belirtildi.

Soruşturma başlatan Palmi Cumhuriyet Savcılığı, olaya karıştıklarından kuşkulanılan gerçek ve tüzel kişiler hakkındaki bilgileri gizli tutuyor. Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri, İstanbul limanı siciline kayıtlı ’Adnan Bayraktar’ adlı geminin sahibinin ‘Bayraktar Denizcilik ve Ticaret AŞ’ olduğunu ve 16-17 Nisan’da Türk boğazlarından geçiş yaptığını açıkladı. Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri de boğazlardan geçerken kaptanın yükünü ‘alkollü içecek ve yanıcı organik kimyasal madde’ olarak beyan ettiğini belirttiler.

Yetkililer, Türk boğazlarından transit geçiş yapan gemilerde kaptanın beyanının geçerli olduğunu dile getirerek, kaptanın, ‘silah taşımadığını’ ya da ‘başka bir yük taşıdığını’ ifade edebileceğini belirtti.

Boğazlarda kaptan yanlış beyan vermiş

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri, ‘Adnan Bayraktar’ adlı geminin boğazlardan transit geçtiğini ve kaptanın, geminin taşıdığı tehlikeli yükü, ‘alkollü içecek ve yanıcı organik kimyasal madde’ olarak beyan ettiğini bildirdi. Boğazlardan transit geçen gemilerde kaptanın beyanının geçerli olduğunu dile getiren yetkililer, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne göre uğraksız geçiş yapan gemilerin durdurulmasının çok istisnai durumlar hariç mümkün olmadığını ifade ettiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle