Dünya Haberleri

DÜNYA

  Trump, kritik görüşmede iadesini istedi

  Hürriyet Haber
  17.05.2017 - 10:29 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Beyaz Saray'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmede Türkiye'de kasım ayından bu yana FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olan Papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasını ve ABD'ye iadesini talep ettiği duyuruldu.

  ABD basınındaki habere göre konu heyetlerarası görüşmede gündeme geldi. Brunson'a ilişkin meseleyi ilk önce Trump daha sonra Başkan Yardımcısı Mike Pence açtı.

  Beyaz Saray'dan yapılan bilgilendirme açıklamasında Trump'ın Papaz Brunson'ın serbest bırakılması konusunda 3 kez talepte bulunduğu ve acilen ABD'ye iadesini istediği aktarıldı. Görüşmeden önce Trump ile görüşen avukatı Jay Sekulow da Trump'ın kendisine papazı kurtarmak için söz verdiğini açıklamıştı. Protestan cemaatine ait İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklanmıştı.

  Aralık ayında, bir terör operasyonu esnasında tutuklanan Brunson hakkında resmi bir suçlama bulunmuyor. ABD merkezli CBN’in haberine göre, Trump ve yardımcısı Pence’in bu isteği Hıristiyan liderler tarafından coşkuyla karşılanırken, Başkan ve yardımcısı "Kilisenin savunucuları" olarak adlandırıldı.

  Erdoğandan Beyaz Saray mesajları: PYD/YPG terör örgütünün muhatap alınması uygun değildirErdoğan'dan Beyaz Saray mesajları: PYD/YPG terör örgütünün muhatap alınması uygun değildir

  Dünya basını Erdoğan Trump görüşmesini böyle gördüDünya basını Erdoğan Trump görüşmesini böyle gördü

  BÜYÜKELÇİLİK DE AÇIKLADI

  ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Beyaz Saray'ın açıklamasını internet sitesinde duyurdu. Açıklamada da konu yer aldı. Açıklama şöyle:

  ABD Başkanı Donald J. Trump, bugün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmiş; görüşmede ülkelerimiz arasındaki derin ve çok yönlü ilişkinin nasıl daha da güçlendirilebileceği ele alınmıştır. Başkan Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nin NATO müttefikimiz Türkiye’nin güvenliğine ilişkin taahhüdünü ve terörün her türüyle mücadele edebilmek için birlikte çalışmaya duyulan gereksinimi yinelemiştir. Başkan Trump, Pastör Andrew Brunson’ın hapsedilmesine de değinmiş; Türk Hükümeti’nin Brunson’ı ivedilikle Amerika Birleşik Devletleri’ne iade etmesini talep etmiştir. Başkan Trump, gelecek hafta gerçekleştireceği uluslararası ziyaretler kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görmeyi dört gözle beklediğini de ifade etmiştir.

  Gülen ipoteğinde Türk-ABD ilişkileriGülen ipoteğinde Türk-ABD ilişkileri

  PENCE TWEET ATTI

  Trump, kritik görüşmede iadesini istedi

  Başkan Yardımcısı Mike Pence, Twitter adresinde, "Başkan Trump'ın, NATO müttefikimiz Türkiye ile Rahip Andrew Brunson'un kötü durumunun da dahil olduğu meseleleri görüşmesine katılmaktan gurur duydum" ifadesini kullandı. 

  Erdoğandan Beyaz Saray mesajları: PYD/YPG terör örgütünün muhatap alınması uygun değildirErdoğan'dan Beyaz Saray mesajları: PYD/YPG terör örgütünün muhatap alınması uygun değildir

  Etiketler: ABD , TRUMP , FETÖ
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı