GeriDünya The New York Times'a yolsuzluk baskını
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

The New York Times'a yolsuzluk baskını

The New York Times'a yolsuzluk baskını
refid:12979415 ilişkili resim dosyası

ABD polisi ve Manhattan Hukuk Bürosu avukatları, aralarında The New York Times'ın da bulunduğu ülkenin önde gelen gazetelerine yolsuzluk soruşturması kapsamında baskın düzenledi.

Bir hukuk yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre Salı günü ABD’nin en büyük gazetelerinden bazılarının bürolarına uzun süreden beri organize suçlar ile ilişkisi olan bir örgüt üzerindeki araştırmalar kapsamında baskınlar düzenlendi.   

 

Associated Press haber ajansına konuşan yetkili, Manhattan hukuk bürosu yetkilileri ile birlikte çalışan polisin, soruşturma kapsamında The New York Times, The New York Post, The Daily News ve El Diario la Prensa gazetelerinin üretim ve dağıtım bürolarıyla Postacılar Sendikası'nda bulunan dokümanları incelediğini belirtti.

                         

Soruşturmada yer alan New York Bölge Savcısı Robert Morgenthau, bir işçi sendikasında da araştırma yürütüldüğünü söylerken sendikanın hangisi olduğunu belirtmedi.  

               

Yapılan açıklamada yürütülen soruşturmanın iş faaliyetleri ve uygulamaları ile ilgili olduğu, yapılan yayınlar ile bir bağlantısının bulunmadığı belirtildi.

 

The New York Times, Daily News ve El Diario la Prensa bürolarının araştırıldığını kabul ederken, şirketlerinin soruşturma kapsamında bulunmadığını belirttiler. The New York Post ise yorum yapmayı reddetti.

 

El Diario la Prensa editörü Rosana Rosado, yürütülen araştırmanın adı verilmeyen sendikaya yönelik yolsuzluk soruşturması kapsamında olduğunu, sendikanın gazete dağıtımı ile uğraştığını belirtti.

  

Haberde, adı belirtilmeyen ve bin 600 üyesi olan sendikanın her gün yüzbinlerce gazetenin dağıtımını elinde bulundurabilmek için ciddi bir güç baskısı yaratmaya çalıştığı ve organize suça dahil olduğu ifade edildi.

 

Sendikanın telefonlarına ulaşılamaz, Tiraj Denetleme Bürosu yürütülen soruşturma hakkında açıklamada bulunmadı. Savcı Morgenthau gazete dağıtımından sorumlu derneğin onlarca seneden beri mafya kontrolünde olduğunu ve tamamen temizlenebilmesinin neredeyse mümkün olmadığını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle