GeriDünya Teşekkürler Ezgi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teşekkürler Ezgi

İstanbul’da soyulan İngiliz gazeteci Nick Hall, bu kez Türkiye’nin ‘insan yüzü’nü yazarak, Güneydoğulu sevimli bir genç kızı anlattı ve günah çıkardı.

The Guardian’da İstanbul’da bir pavyonda yaşadığı çirkinlikleri anlatan Hall, ikinci yazısında, ‘Türkiye’ye olan güvenim, Güneydoğulu sevimli bir genç kız Ezgi ve onun gibi samimi pek çok Türk sayesinde geri geldi’ dedi.

GEÇEN hafta İstanbul’da bir barda gaspedildikten sonra, Türk polisini bar sahipleriyle işbirliği yapmakla suçlayan Hall, kendisinin de dikkatsiz davrandığını itiraf etti. Hall, Türk basınında büyük yankı uyandıran yazının oluşturduğu etkiden şaşırdığını itiraf ederek, ‘Bu ölçekteki halk ilgisi, hazır olmadığım bir şeydi’ diye yazdı. İstanbul gezisinin, Avrupa’da ucuz havayollarıyla yolculuk ederek yazdığı gezi yazılarının bir parçası olduğunu belirten Hall, ‘İstanbul’da yaşadıklarım talihsizlikten fazla bir şey değildi. Bar dolandırıcılığı Londra’da da olur, Amsterdam’da da, Budapeşte’de de. Yeterince dikkatli değildim’ ifadelerini kullandı.

YANLIŞI TÜRK İNSANI DÜZELTTİ

Hall, yaşadığı tatsız olayın ardından yazdığı zehir zemberek yazının Türk halkından tepki gördüğünü, ancak yazının ardından geldiği Çanakkale’de çok sıcak karşılandığını belirtti.

‘Bu küçük şehirdeki insanlar ziyaretçilere karşı çok misafirperverler ve Türkiye’ye ilişkin yanlış algılamalarım kısa sürede düzeldi. Türk insanının ne kadar dost olabileceğini görmüştüm. Güneydoğulu sevimli ve samimi bir kızla tanıştım ve annesi hastanede olmasına karşın her akşam buluşmak için zaman ayırdı. Sadece yakın çevrede gezecek yer önermekle kalmadı, ülkesine ilişkin her şeyi anlattı’ ifadelerini kullanan Hall, ‘Ezgi ve diğer pek çoğu inancımı ve güvenimi eski haline getirdi’ dedi.

Hall, Çanakkale’nin ardından ikinci kez İstanbul’a geldiğini belirterek, Taksim, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Ortaköy, Haliç ve Boğaz’ın güzelliklerine övgüler yağdırdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle