GeriDünya Terörle mücadele için 'ortak tavır'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terörle mücadele için 'ortak tavır'

Avrupa Birliği`nin (AB) en yüksek karar organı olan Konsey, Resmi Gazete`de yayımlanan terör örgütleri ve teröristler listesine ilişkin kararının yanı sıra, "Konsey`in terörizmle mücadelede ortak tavrı" başlıklı bir belgeye de, aynı şekilde resmiyet kazandırdı.

Belgenin giriş bölümünde, terörizmin dünya ve Avrupa için gerçek bir sorun olduğu belirtildikten sonra, AB`nin karşı mücadeleye öncelik vermeyi kararlaştırdığı, BM Güvenlik Konseyi`nin de bu yaklaşımı paylaştığı ve ABD ile yakın işbirliği çerçevesinde terörizmin mali kaynaklarına karşı saldırıya geçilmesinde de kararlı olunduğu kaydedildi.

AB Konseyi`nin, "terörizmin her şekli ile ve dünyanın her yerinde mücadele" kararı aldığı, bu amaçla uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi için çaba harcanacağı hatırlatılan belgede, polisiye ve adli işbirliğinin geliştirilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

Belgede belirlenen ortak tavra göre, üye ülkelerde, terörist eylemler için kullanılması öngörülen paraların herhangi bir şekilde toplanması veya temin edilmesi suç unsuru olacak.

AB, teröristlerin ve terör eylemlerine destek verenlerin mal varlıklarını donduracak. Terör örgütlerine, teröristlere ve destekçilerine mali ve sosyal yardımda bulunulmayacak. 

AB bünyesinde terör örgütlerine ve teröristlere karşı ortak mücadele gerçekleştirilecek, bunların eylem yapmalarının önlenmesi için istihbarat alışverişi ve erken alarm yöntemleri geliştirilecek.

Terör örgütlerini organize eden, mali destek sağlayan, destekleyenveya bu örgütlerin eylemlerine katılanlara, AB içinde siyasi sığınma hakkı verilmeyecek. Siyasi mültecilere, sığınma hakkı vermeden önce, başvuru sahibinin terör eylemlerine katılıp katılmadığı veya bir terör örgütünün destekçisi olup olmadığı, ayrıntılı bir şekilde araştırılacak.

Teröristlerin, siyasi sığınma hakkını suiistimal etmeleri önlenecek.  AB toprakları, AB içinde veya üçüncü ülkelerde terör eylemleri yapanlara veya bunları destekleyenlere kullandırılmayacak.

Terör örgütlerini organize eden, mali destek sağlayan, destekleyen veya bu örgütlerin eylemlerine katılanlar, AB ülkelerinde, ağır suç işledikleri için ve bunun gerektirdiği şekilde yargılanacaklar.

AB üyesi ülkeler, terör örgütlerine karşı soruşturmalarda, ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına uygun bir şekilde dayanışma içinde olacaklar. Terör örgütlerinin ve teröristlerin hareket olanaklarını engellemek için önlemler alınacak.

Sınır kontrolleri daha etkili hale getirilecek, belge ve kimlik dağıtımında dikkatli olunacak, sahteciliğin önlenmesi için çaba harcanacak. Teröristlerin silah ve patlayıcı kaçakçılığı yapmalarının, iletişim teknolojisini kullanmalarının ve kitle imha silahlarına ulaşmalarının önlenmesi içintedbirler alınacak.

AB üyeleri arasında ve AB üyeleri ile üçüncü ülkeler arasında, terör eylemlerini öngörerek engellemek amacıyla, ulusal ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde, istihbarat alışverişi yapılacak.

Terörizme karşı mücadelede işbirliği amacıyla ikili veya çok katılımlı anlaşmalar imzalanacak.  AB üyesi ülkeler, terörizme karşı mücadele amaçlı uluslararası antlaşmalara katılacak ve saygı gösterecekler.

AB Konseyi`nin ortak tavır belgesi, AB Resmi Gazetesi`nde, AB Dönem Başkanı Belçika`nın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Louis Michel imzasıyla yayımlanarak yürürlüğe sokuldu.  Söz konusu belgenin hukuki yaptırım gücü bulunmuyor, siyasi uzlaşma ve irade beyanı olarak değerlendirilmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle