GeriDünya Terör kurbanı kavramı değişti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terör kurbanı kavramı değişti

Türkiye, BM’de tartışılan taslaktaki ‘terör kurbanları’ tanımına, şehit düşen askerleri de ekletmeyi başardı. Dışişleri Bakanı Gül, ‘ABD bile sadece siviller terör kurbanı diyordu. Ama biz ‘İkiz Kuleler’e saldırı terör de Pentagon’a saldırı değil mi?’ diye sorunca ikna oldular’ dedi.

BİRLEŞMİŞ Milletler’in (BM) delegeler salonundayız. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le sohbet ediyoruz. Başbakan, İngiltere Başbakanı Tony Blair’le görüşmesinden sonraki randevusunu bekliyor. Gül ise bize, terör kurbanı tanımı için yaptıkları perde arkası mücadeleyi anlatıyor:

KARŞI ÇIKTIK

‘BM’nin ilk taslağında sadece siviller terör kurbanı olarak kabul ediliyordu. ABD bile bu görüşteydi. Ama biz karşı çıktık.
‘Askerler de terör kurbanı oluyor’ dedik. Amerikalılara görüşmelerimde ‘İkiz Kuleler’e saldırı terör de Pentagon’a saldırı değil mi?’ diye sorunca ikna oldular. Sonunda onlar da bizi desteklediler ve taslağı değiştirdik. Örneğin Güneydoğu’da yollara mayın döşüyorlar. Askerlerimiz şehit oluyor. Bu terör değil mi? Israrlı müzakere ettik. Artık sivil ya da asker terörden zarar görenler kavramı kabul edildi.’

SOLANA UMUTLU

Başbakan ayrılınca biz de BM’nin koridorlarında dolaşmaya başladık. Koridorlar canlı ve renkli. Her an bir liderle burun buruna geliyorsunuz. Nitekim ilk anda, karşımıza AB’nin Dış İlişkiler Komiseri Javier Solana çıktı. Soruyoruz: ‘3 Ekim’de tam üyelik müzakerelerinin başlaması tehlikeye girer mi?’ ‘Beklemiyorum’ diyor Solana.

Ya AB’nin Kıbrıs için yayınlayacağı karşı bildiri? AB liderlerinin üzerinde bir türlü anlaşamadığı bildiriyi önemsemez havada. ‘Görüşmelerin başlamasını engelleme ihtimalini görmüyorum’ diyor.

TALABANİ SÖZÜ

Ve Bush’un ‘PKK’ya karşı bir şeyler yapın’ dediği Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan İbrahim Caferi’yle buluşma. Erdoğan’ın görüşme maratonuna damgasını vuran iki görüşme. Talabani, 50 dakika süren görüşmeden çıktığı zaman ne duymak istiyorsak söyledi. ’Terörist örgüt PKK’yı kınıyoruz. Türkiye’ye karşı savaş, Kürt halkının çıkarlarına ihanettir. Türkiye ile işbirliğine hazırız, elimizden gelenin en iyisini yapacağız.’

ERDOĞAN: GÖRECEĞİZ

Gazeteciler de Erdoğan’a sordu. ‘Talabani birçok kez söz verdi. Bir şey olmadı. Bu kez gerçekten yapar mı?’ Başbakan ‘Uygulamayı göreceğiz’ diyor. İşte 4 günlük dünya liderler zirvesi... Türkiye için AB liderleriyle Kıbrıs pazarlığı ve PKK’yla mücadeleyle geçti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle