GeriDünya Telafer’den kaçanlar anlatıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telafer’den kaçanlar anlatıyor

Koalisyon güçleri ve Irak Ulusal Muhafızları’na bağlı birlikler Telafer kasabasına yönelik askeri operasyonları nedeniyle Telafer’i terk eden siviller, operasyon öncesi sivillerin kenti boşaltması içn herhangi bir organizasyon yapılmadığından yakındı. Operasyonun başladığı gece çok korktuklarını belirten aileler, canlarını kurtarmak için yaya olarak çevredeki yerleşim birimlerine kaçtıklarını kaydetti.

Aralarında çok sayıda Türkmenin de bulunduğu Telaferli göçmenler, yaya olarak terk ettikleri kasabanın birkaç kilometre yakınında bulunan Sincar ve Mahlabi gibi nahiyelere bağlı köylere sığınıyor. Irak Türkmenleri Cephesinin verilerine göre kasabayı terk ederek çevre köylere ve Musul’a yerleşen aile sayısı 7 bini buldu. 10 bin kişilik Mahlabi nahiyesine, geçen yıl ağustos ayında başlayan Telafer operasyonlarından bu yana 300’den fazla aile göçmen olarak geldi.

’MAHALLEYE 18 FÜZE ATILDI’

Son operasyonda, hava saldırılarının şiddetlendiği 5 Eylül gecesi kendinin ve çocuklarının canını kurtarmak için kenti terk eden Selma Muhammed, eşini evlerini beklemesi için geride bıraktıklarını dile getirdi. Muhammed, "Çok kötüydü. Uçak bizi çok vurdu. Mahallemize 18 füze atıldı. Çoğu ailede ölenler var. Elektrikler gitti ve evler yıkıldı" dedi.
Azize Hüseyin de hava saldırılarının olduğu gece ağladıklarını anlatırken, "Biz Kadisiyye’de oturuyoruz. Akşamdan bizi vurmaya başladılar. Bizi o kadar vurdular ki, sabaha kadar uyuyamadık. Oturup ağladık. Sabah hemen arabamıza binip kaçtık ve Mahlabi’ye geldik" dedi.

Fatma Muhammet ise olayları şöyle anlattı: İşte uçak vurdu. Kıyamet koptu, deli olduk. ’O evde asla kalamayız’ dedik. Deliye döndük. Çıktık yaya olarak geldik."

Mahlabi’nin 3 kilometre batısında yer alan Şeyh İbrahim köyü Telaferli göçmenlerin ilk durağı. Göçmenlerin kayıtlarını almak ve onları uygun ailelerin yanına yerleştirmek işini köyün muhtarı Salim İsmail yürütüyor. İsmail, "Biz onları karşılıyoruz. Irak Türkmenleri Cephesinin getirdiği yardımları onlara dağıtıyoruz. Biz onlara ev arıyoruz gerekirse ailelerimizle kalıyorlar. Boş ev bulursak oraya yerleştiriyoruz. Bu bizim görevimiz. Şimdiye kadar yaklaşık 250 aile geldi. Bunların toplam nüfusu 800, 850 kadar olur" diye konuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle