GeriDünya ‘Tek yol Esad’sız geçiş hükümeti’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Tek yol Esad’sız geçiş hükümeti’

‘Tek yol Esad’sız geçiş hükümeti’
refid:29487797 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün Pentagon’a gerçekleştirdiği sürpriz ziyarette, Suriye’de ‘Esad’sız geçiş hükümeti çözümü’nü yineledi.

Hafta sonu IŞİD’in merkezi Rakka’ya yönelik 16 hava saldırısıyla, Suriye’de Eylül 2014’ten beri devam eden IŞİD’e yönelik saldırılarda şimdiye kadar tek bir noktaya yoğunlaşan en kapsamlı harekâtı gerçekleştiren Pentagon’dan IŞİD’e yönelik savaş hakkında brifing alan Obama, ziyaretini şöyle açıkladı: “Geçen ay (IŞİD’e karşı) stratejimizi desteklemek için ilave eylemler emrettim. Çabalarımızı değerlendirmek için, neyin işe yaradığı, neyi daha iyi yapabileceğimiz konusunda sürdürdüğümüz düzenli istişarelerimiz kapsamında ulusal güvenlik ekibimle bir araya geldim.”

Obama, Savunma Bakanı Ash Carter, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey ve IŞİD’le savaşı yürüten CENTCOM’un komutanı Orgeneral Lloyd Austin’in de katıldığı brifingin ardından yaptığı açıklamada ABD’nin “Suriye’de Beşar Esad’sız bir yeni hükümete geçiş” için çalışmaya devam ettiğini söyledi. Obama, “Suriye’de iç savaşı bitirme ve bir anlamda tüm Suriye halkının IŞİD’e karşı birleşebilmesinin tek yolu Beşar Esad’sız yeni, kapsayıcı, tüm Suriyelilere hizmet eden bir hükümete siyasi geçiştir” dedi.

TÜRKİYE’Yİ ANMADI

Daha önce Türkiye’yi bu konuda kapasite artırmamakla eleştiren Obama, IŞİD’e katılan yabancı savaşçılar konusuna da değindi ve bu sefer Türkiye’nin ismini anmadan “Bu mesele bir zorluk olmaya devam ediyor, birlikte çalışıyoruz” dedi. Ardından IŞİD’in başta petrol ticareti para kaynaklarına karşı yürütülen mücadeleye vurgu yapıp ABD Kongresi’nden Hazine Bakanlığı’nda terör finansmanı ve finansal istihbarattan sorumlu olacak Adam Szubin’in atamasını acilen onaylaması istedi.

KREMLİN’DEN YANIT

Obama’nın ‘Suriye’de Esadsız geçiş hükümeti formülü’ne Rusya’dan tepki geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin adına açıklama yapan basın danışmanı Dmitri Peskov, “Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD Başkanı Obama’nın Suriye konusunda yaptığı son tespitlere katılmıyor. Rusya’nın ve Başkan Putin’in Suriye krizi hakkında görüşü bu krizin başından beri herkes tarafından çok iyi biliniyor. Bizim izlediğimiz çizgide herhangi bir değişim söz konusu değildir. Nitekim Başkan Putin, ABD Başkanı Obama ile son telefon görüşmesi sırasında Rusya’nın Suriye tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığını kendisine iletmişti” açıklamasını yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle