GeriDünya Tatlım daha buradayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatlım daha buradayız

İngiltere’de iktidardaki İşçi Partisi’nde liderlik savaşı kızıştı. Partinin gelecekteki lideri olarak görülen Hazine Bakanı Gordon Brown, 12 aylık programını açıklayarak başbakanlık için hazırlandığını ilan etti. Ancak Hazine Bakanı’na Blair’den önce karısı Cherie Blair’den yanıt geldi: ‘Tatlım, bu çok uzak bir gelecek.’

İNGİLİZ siyasetinin bir numarası ve iki numarası koltuk kavgasına tutuştu. Tony Blair’in yeniden seçilmesinde önemli rol oynayan Hazine Bakanı Gordon Brown, Brighton’da yapılan İşçi Partisi Kurultayı’nda 12 aylık programını açıklayarak başbakanlık için hazırlandığının işaretini verdi.

Gordon Brown, önce Ortadoğu turuna, sonra da yurtiçi turuna çıkarak halkın İşçi Partisi’nden nasıl bir yönetim beklediğini öğrenmeye çalışacağını söyledi. Gordon Brown’ın yandaşları da üç kez seçilen Blair’in artık ne zaman başbakanlıktan ayrılacağını açıklaması gerektiğini, en iyi zamanlamanın da 2007 başı olduğunu açıkça telaffuz etmeye başladılar.

Ancak kabinenin iki ağır topu Blair’in göreve devam etmesinden yana görüş bildirdi. İçişleri Bakanı Charles Clarke, ‘Başbakan, bu parlamentonun son döneminde istifa edeceğini söylemişti, bu da 2010 yılının Mayıs ayı anlamına gelir’ dedi. Kuzey İrlanda Bakanı Peter Hain ise, ‘Tony Blair, son yüzyılın en başarılı İşçi Partili başbakanıdır ve bana kalırsa, İngiliz tarihinin en başarılı lideridir. Görev süresini dolduracağını söylemişti. Başbakandan bunu yapmasını bekliyorum. Gordon Brown’dan da Hazine Bakanı olarak mükemmel görevini sürdürmesini bekliyorum’ dedi.

Blair’in daha kongrede konuşmasını yapmadan ne zaman istifa edeceğine dair bir ipucu vermeyeceği açıklık kazanırken başbakanın eşi Cherie Blair’den de anlamlı bir sinyal geldi.

Cherie Blair, Brighton’daki kurultayda ‘Japon balığı kavanozu: Başbakan ile evlilik’ isimli kitabını imzalarken BBC muhabiri ‘tüm bunları özleyeceksiniz’ diye yorumda bulundu. Cherie Blair’in yanıtı, ‘Tatlım, çok uzak bir gelecek. Hatta benim için bunu düşünmek bile çok uzak’ oldu. Böylece Cherie Blair, dördüncü kez aday olmayacağını açıklayan Tony Blair’in görev süresinin sonuna kadar iş başında kalmaya kararlı olduğunun işaretini verdi.

İşçi Partili seçmen dörde bölündü

ICM’nin The Guardian Gazetesi için İşçi Partili seçmenler arasında yaptığı ankette şu sonuçlara varıldı:

Blair hemen istifa etsin % 13

İki yıl içinde istifa etsin % 28

Seçimlerden önce istifa etsin % 26

Dördüncü kez aday olsun % 30


Gordon Brown’ın karısı Sarah’dan imaj hileleri

TONY Blair’in koltuğuna talip olan Hazine Bakanı Gordon Brown’ın zayıf olan yönlerinden biri de seçmenle iletişim kurmada zorlanıyor olması. İşte burada yardımına halkla ilişkiler uzmanı olan eşi Sarah Brown koşuyor. Bayan Brown, eşine söyleşilerde kitap, sinema, çocuklar gibi insani konulara da yer vermesini tavsiye ediyor. Geçenlerde Hazine’nin verdiği bir davette iki yaşındaki oğlu John’u kocasının kucağına bırakarak vergi, yasal düzenlemeler, liderlik gibi sıkıcı konuları bir anda dağıttı. Babasının yüzünü çikolata içinde bırakan John sayesinde aile babası imajı öne çıktı. Bir yemekte Gordon Brown’ı sessiz otururken gören Sarah Brown, eşine sert bir mesaj yollayarak ‘yanındaki kadınlarla konuş’ dedi. Kendini başbakan eşi olmaya hazırlayan Bayan Brown, The Sun’ın ünlü editörü Rebekah Wade ile arkadaş oldu, İşçi Partisi bağışçılarıyla düzenli bir araya gelmeye başladı. Eski Dışişleri Bakanı Robin Cook öldüğünde de Blair Karayipler’de tatil yaparken, Sarah Brown, Bayan Gaynor Cook’un yanında yerini aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle